5 lipca 1294 roku Celestyn V został papieżem

Celestyn V – Piotr z Morrone urodził się ok. 1210 roku. Po przyjęciu święceń kapłańskich w Rzymie, prowadził działalność pustelniczą na prowincji. Utworzył wspólnotę monastyczną, którą papież Urban IV wcielił do zakonu Benedyktynów.

Po śmierci papieża Mikołaja IV trwał kilkudziesięciomiesięczny wakat na tym stanowisku. Przez 27 miesięcy trwały spory dotyczące wyboru następcy św. Piotra. W końcu 5 lipca 1294 roku kardynałowie zebrani na konklawe wybrali na nowego papieża Piotra z Morrone. Przyjął on imię Celestyna V.

Pontyfikat Celestyna V trwał krótko, bo jedynie 5 miesięcy. Przez ten czas papież pozostawał pod wpływem dworu króla Karola II i rodu Andegawenów. Wykonywał postanowienia Karola II w kwestii wyboru kardynałów, obecności Jakuba II na Sycylii oraz kontroli władcy nad wyborami kolejnych papieży. Celestyn V był osobą niewykształconą, co było widocznie np. podczas synodu, na którym zamiast łaciną, trzeba było posługiwać się językiem włoskim.

Celestyn V złożył rezygnację 13 grudnia 1294 roku. Chciał on wrócić do życia pustelniczego, z dala od papieskiego dworu. Zmarł w maju 1296 roku.

Papież Celestyn V był przedostatnim papieżem, który zdecydował się abdykować. Kolejna abdykacja miała miejsce dopiero 28 lutego 2013 roku. Zdecydował się na nią papież Benedykt XVI.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*