7 maja 1945 roku miała miejsce bitwa pod Kuryłówką

Tego dnia 1945 roku doszło do bitwy pod Kuryłówką, podczas której oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) odparły trzy ataki NKWD po czym wycofały się ze wsi

Bitwa pod Kuryłówką to starcie patrolu NOW z oddziału „Majki” z oddziałem żołnierzy sowieckich. Doszło do wymiany ognia, co zaalarmowało stacjonujących w Kuryłówce żołnierzy Franciszka Przysiężniaka „Ojciec Jan”.

Oddziały narodowe rozpoczęły wycofywanie się ze wsi lecz powstrzymał ich wspomniany porucznik Przysiężniak, który nakazał obronę Kuryłówki. Przez godzinę odpierano ataki NKWD w okolicach szkoły i budynku gminy. Z odsieczą przybył oddział Stanisława Pelczara ps. „Majka”, a natarcie sowietów załamało się.

Po przegrupowaniu swoich szeregów NKWD zaatakowało ponownie lecz tym razem na pomoc broniącym przybył oddział kapitana Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak” po czym kolejny atak został odparty. Walki trwały 7 godzin, a około 15:00 Sowieci spróbowali trzeci raz złamać opór oddziałów NOW lecz i to natarcie załamało się w ogniu karabinów maszynowych.

Spodziewając się czwartego ataku, porucznik Przysiężniak wydał rozkaz o odwrocie z wioski. Wraz z oddziałamy Narodowej Organizacji Wojskowej wieś opuściło część mieszkańców, obawiających się zemsty sowietów.

Podczas bitwy poległo siedmiu żołnierzy NOW, a pięciu zostało ciężko rannych. Straty sowieckie to 57 zabitych. Następnego dnia do Kuryłówki wkroczyli sowieci mordując 8 osób oraz paląc zabudowania wioski. Kilka tygodni później komenda NOW wypłaciła mieszkańcom wsi zapomogi. Pieniądze te zostały zdobyte w akcji ekspropriacyjnej na bank w Przemyślu, przeprowadzonej 26 czerwca 1945 roku.

Fot. Mjr Franciszek Przysiężniak, ps. „Ojciec Jan”

Comments are closed.