8 lipca 1824 roku urodził się Włodzimierz Krzyżanowski, uczestnik wojny secesyjnej

Tego dnia 1824 roku urodził się Włodzimierz Krzyżanowski, uczestnik wojny secesyjnej

Władysław Krzyżanowski urodził się 8 lipca 1824 roku w Rożnowie. W jego rodzinie znajdowali się członkowie wojsk napoleońskich oraz powstaniec listopadowy. Trafił do Poznania, gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po udziale w antypruskim powstaniu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Zajrzyj też tu:

Za Atlantykiem zamieszkał w Wirginii i pracował przy budowie kolei na dziki zachód. Zaangażował się także w politykę po stronie partii republikańskiej. W wyborach prezydenckich w 1860 roku poparł przyszłego zwycięzcę – Abrahama Lincolna.

Po wybuchu wojny secesyjnej zgłosił się do walki po stronie wojsk unijnych. Utworzył tzw. Polski Legion”, został jego dowódcą i otrzymał stopień pułkownika. Krzyżanowski brał udział w kilku bitwach wojny secesyjnej m.in. w bitwie pod Gettysburgiem.

Niedługo przed końcem wojny został awansowany na generała brygady. Po jej zakończeniu pracował w Georgii i na Florydzie. W 1873 roku pełnił służbę na kupionej kilka lat wcześniej od Rosji Alasce. Jego praca polegała na badaniu nielegalnych transakcji, które rzekomo przeprowadzano na tamtejszym terytorium.

Od 1874 roku przebywał w San Francisco, Waszyngtonie i Nowym Jorku, w którym spisał swoje wojenne wspomnienia. Zmarł 31 stycznia 1887 w Nowym Jorku. W 1937 roku jego ciało zostało przeniesione na Narodowy Cmentarz w Arlington.

Foto: Wikimedia Commons

Comments are closed.