The Notorious B.I.G.

9 marca 1997 zginął The Notorious B.I.G.

Tego dnia 1997 zginął The Notorious B.I.G., amerykański raper

The Notorious B.I.G., Biggie Smalls czy po prostu B.I.G. to amerykański raper z Nowego Jorku, który został zamordowany w 1997 roku w trakcie konfliktu pomiędzy Zachodnim a Wschodnim Wybrzeżem, co często jest kojarzone jako konflikt Notorious – Tupac.

W skrócie:

Christopher George Latore Wallace

Wallace dorastał w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. Jego ojciec opuścił rodzinę, gdy Wallace miał dwa lata, a jego matka pracowała na dwa etaty, wychowując go. W szkole Wallace wyróżniał się w klasie, zdobywając kilka nagród. Został nazwany „B.I.G.” ze względu na swoją wagę.

W wieku 12 lat zaczął sprzedawać nielegalne narkotyki. Jego matka, często poza domem, nie wiedziała o sprzedaży narkotyków syna, dopóki Wallace nie był dorosły. Wallace uczęszczał do szkoły średniej w centrum Brooklynu, do której należeli również przyszli raperzy Jay-Z i Busta Rhymes.

W wieku siedemnastu lat Wallace porzucił szkołę i zajął się przestępczością. W 1989 roku został aresztowany za posiadanie broni w Brooklynie i skazany na pięć lat w zawieszeniu. W 1990 roku został aresztowany za naruszenie warunków zawieszenia. Rok później został aresztowany w Północnej Karolinie za handel crackiem. W więzieniu spędził dziewięć miesięcy.

Biggie, Biggie Smalls, B.I.G. – The Notoriuous B.I.G.

Wallace zaczął rapować, gdy był nastolatkiem. Zabawiał ludzi na ulicy i występował z lokalnymi grupami. Po wyjściu z więzienia nagrał taśmę demo pod nazwiskiem Biggie Smalls, nawiązując do jego pseudonimu w młodości i jego postury.

Taśmę usłyszał producent Sean Combs, lepiej znany jako Puff Daddy, który zaaranżował spotkanie z Wallace’em. Podpisał kontrakt z nową wytwórnią Combsa, Bad Boy Records. W 1993 roku dziewczyna Wallace’a urodziła ich pierwsze dziecko. Po urodzeniu zaczął sprzedawać narkotyki, aby wesprzeć finansowo swoją córkę. Gdy tylko Combs to odkrył, zmusił Wallace’a do zaprzestania nielegalnych działań.

Wallace stał się znany ze współpracy z Mary J. Blige w 1994 roku, pod pseudonimem The Notorious B.I.G. Kontynuował twórczość pod tym nazwiskiem do końca swojej kariery, po tym, jak dowiedział się, że oryginalna nazwa „Biggie Smalls” była już w użyciu.

W 1994 roku ożenił się z piosenkarką R&B Faith Evans po tym, jak poznali się na sesji zdjęciowej Bad Boy. W tym samym roku wydał swój debiutancki album Ready to Die. Singlami były Juicy i Big Poppa, które przeszły do historii jako klasyki. Jego teledyski były często kręcone w MTV i wzmacniały szaleństwo wśród młodzieży w Ameryce, jako symbol zglobalizowanego społeczeństwa kapitalistycznego, w którym rządzą międzynarodowe korporacje, rywalizacja i twardość.

W 1995 roku protegowana grupa The Notorious B.I.G., Junior M.A.F.I.A. („Junior Masters At Finding Intelligent Attitudes”) wydała swój debiutancki album Conspiracy. Grupa składała się z przyjaciół z dzieciństwa i obejmowała raperów takich jak Lil 'Kim i Lil 'Cease, którzy kontynuowali swoje kariery solowe.

The Notorious B.I.G. zaangażował się w bitwę między Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem, dwoma nurtami w gangsterskim rapie. Jego największym rywalem był Tupac Shakur, raper z Kalifornii.

Tupac był początkowo bliskim przyjacielem Notoriousa B.I.G. Relacje pomiędzy Notoriousem B.I.G. i Tupacem pogorszyły się, gdy skradziono mu klejnoty i teksty, a Tupac oskarżył o to Notoriousa B.I.G. Jakiś czas później Tupac został zastrzelony i okradziony. Tupac jednak przeżył ten atak, a Notorious B.I.G. i Sean Combs byli w tym samym budynku.

Tupac oskarżył Notoriousa B.I.G. o to, że wiedział o planowanym rabunku i nie powiadomił go. To ponownie rozpaliło konflikt między wschodnim a zachodnim wybrzeżem, który trwał aż do śmierci Tupaca i Notoriousa B.I.G.

We wrześniu 1996 roku Tupac został zamordowany. Sześć miesięcy później The Notorious B.I.G. padł ofiarą zamachu.

Jak zmarł The Notoriuous B.I.G.?

9 marca 1997 roku The Notorious B.I.G. zginął, gdy został trafiony czterema kulami w klatkę piersiową, po wyjściu z afterparty organizowanego przez magazyn Vibe i Qwest Records na Soul Train Music Awards w Los Angeles.

Tego dnia o godzinie 12:30 Wallace wyjechał ze swoją świtą w dwóch Chevroletach Suburban, aby wziąć udział w afterparty w domu Steve’a Stoute’a w Hollywood Hills. Przed wyjazdem straż pożarna w Los Angeles zamknęła imprezę wcześniej z powodu palenia i głośnej muzyki.

Wallace podróżował na przednim siedzeniu pasażera wraz ze swoimi współpracownikami Damionem „D-Roc” Butlerem, członkiem M.A.F.I.A. Lil’ Cease i kierowcą Gregorym „G-Money” Youngiem. Sean Combs podróżował drugim pojazdem z Eugene „Gene” Deal, Tone, Stevie J i kierowcą Kennym.

Za dwoma SUV-ami jechał Chevrolet Blazer z dyrektorem ochrony Bad Boy Records, Paulem Offordem, prowadzonym przez policjanta po służbie w Inglewood. O 12:45 ulice były zatłoczone ludźmi opuszczającymi muzeum. SUV Wallace’a zatrzymał się na czerwonym świetle na rogu Wilshire Boulevard i South Fairfax Avenue, zaledwie 46 m dalej.

Dwie minuty później ciemny Chevrolet Impala SS z lat 1994-1996 zatrzymał się obok Suburbana Wallace’a. Kierowca Impali, czarny mężczyzna, opuścił okno, wyciągnął pistolet z niebieskiej stali 9 mm i strzelił do SUV-a; cztery kule trafiły Biggie’ego. Świta Wallace’a zabrała go do Cedars-Sinai Medical Center, gdzie lekarze przeprowadzili pilną torakotomię, ale został uznany za zmarłego o godz. 1:15 w nocy w wieku 24 lat.

Raport z autopsji Wallace’a został opublikowany w grudniu 2012 roku, piętnaście lat po jego śmierci. Według raportu, trzy z czterech strzałów nie były śmiertelne. Pierwsza kula trafiła w lewe przedramię i powędrowała w dół do nadgarstka; druga uderzyła go w plecy, przy czym uszkodziła wszystkie ważne narządy, i wyszła przez lewe ramię; a trzecia uderzyła go w lewe udo i wysza przez wewnętrzną stronę uda.

W raporcie napisano, że trzecia kula uderzyła „w lewą stronę moszny, powodując bardzo płytkie, 3⁄8 w [10 mm] liniowe zranienie”. Czwarta kula była śmiertelna, przechodząc przez prawe biodro i uderzając w kilka ważnych narządów, w tym okrężnicę, wątrobę, serce i górny płat lewego płuca, zanim zatrzymał się w okolicy lewego ramienia.

Morderstwo nie zostało do tej pory rozwiązane.

Kariera Biggie’ego po śmierci

Dwa tygodnie po jego śmierci ukazał się jego drugi album, zatytułowany Life After Death. Album zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Sprzedał się w 10 milionach egzemplarzy.

Pod koniec 1997 roku Sean Combs nagrał piosenkę I’ll be missing you z wdową po Wallace’u, Faith Evans. Piosenka stała się wielkim hitem.

Pośmiertnie ukazało się jeszcze kilka singli The Notoriousa B.I.G., z których Mo’ money mo’ problems (wraz z Mase, Faraoh II, Lil’ Kim i Puff Daddy) stały się największym hitem.

W 1999 roku ukazał się kolejny pośmiertny album, Born Again. W 2001 roku The Notorious B.I.G. pojawił się na albumie Michaela Jacksona Invincible. Z czasem jego głos można było usłyszeć w hitach takich jak Foolish Ashanti i The Realest Niggaz 50 Centa. W 2003 roku The Notorious B.I.G. miał kolejny hit z Runnin’ (Dying to Live), piosenką zmiksowaną przez rapera Eminema.

Pod koniec 2005 roku, jako ostatni hołd, drugi album został wydany pośmiertnie pod tytułem Duets: The Final Chapter, znany również jako The Biggie Duets. W ten sposób przyjaciele i inni raperzy oddali raperowi ostatni szacunek. Singlami były Nasty Girl, w którym słychać, jak Biggie rapuje tekst swojej piosenki Nasty Boy i Spit Your Game (z udziałem Bone Thugs-n-Harmony).

W 2009 roku powstał film biograficzny o jego życiu, zatytułowany Notorious. 1 marca 2021 roku ukazał się dokument Netflix „Biggie: I Got a Story to Tell”, który analizował karierę Christophera Wallace’a.

Comments are closed.