Archeolodzy na tropie cmentarza w pobliżu Bryn Celli Ddu

Podczas ostatnich wykopalisk na walijskiej wyspie Anglesey, a dokładnie niedaleko prehistorycznego zabytku Bryn Celli Ddu, badacze natrafili na dawną nekropolię, a w niej między innymi na dziesięć rzeźb kamiennych.

Ostatnie badania potwierdziły istnienie prehistorycznych pochówków obok 5000-letniego grobowca, którego nazwę – Bryn Celli Ddu – naukowcy tłumaczą jako ‘kopiec w ciemnym zagajniku’. Prawdopodobnie niegdyś były one częścią cmentarza, który otaczał wspomniany wyżej kopiec. Na owym terenie archeolodzy odkryli dziesięć rzeźb kamiennych, o których była już mowa wcześniej, jednak to nie wszystko. W około dwudziestu dołach odnaleziono ceramikę oraz dużą ilość narzędzi. Dodajmy, że Bryn Celli Dddu został po raz pierwszy wykopany w 1865 roku,
w znacznym stopniu zrekonstruowany w latach dwudziestych XX wieku. Dzisiaj zwiedzający mogą wejść do kopca przez kamienne przejście do krypty.

Seren Griffiths, archeolog z Uniwersytetu w Lancashire, twierdzi, że okolica, w której położony jest najlepiej zachowany grobowiec w Walii, kryje jeszcze wiele tajemnic. Zdaniem ekspertów, wykopaliska z ostatnich trzech lat mogą okazać się kluczowe dla badań tego obszaru.

Źródło: theguardian.com

Fot.: Bryn Celli Ddu (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*