bitwa pod Limanową

2 grudnia 1914 roku rozpoczęła się bitwa pod Limanową

Tego dnia 1914 roku rozpoczęła się, trwająca do 12 grudnia, bitwa pomiędzy wojskami Imperium Rosyjskiego a Cesarstwa Austro-Węgier, która do historii przeszła jako bitwa pod Limanową

Bitwa pod Limanową to starcie w trakcie I wojny światowej. Zakończyła się zwycięstwem wojsk austro-węgierskich.

Front austriacki na terenie Galicji został zagrożony w listopadzie 1914 roku możliwością przełamania umocnień Krakowa. Aby temu zapobiec, szef Sztabu Generalnego Austro – Węgier, generał (późniejszy feldmarszałek) Franz Conrad von Hotzendorf zdecydował o rozpoczęciu ataku wyprzedzające na posuwające się w kierunku Krakowa i Wieliczki oddziały 3. Armii generała Radko Dmitrijewa. 2 grudnia 1914 roku rozpoczęła się operacja limanowsko-łapanowska.

Po stronie austro-węgierskiej walczyły również oddziały niemieckie (47 dywizja) oraz polskie (legiony polskie). Uderzenie flankujące oddziałów Austro – Węgierskich nie powstrzymały Rosjan przed uderzeniem na umocnienia Krakowa. Zostały jednak zatrzymane, a następnie odrzucone przez obrońców już na otaczających miasto pierścieniem umocnieniach polowych.

Rozwijające się wzdłuż dolin Raby i Stradomki natarcie austriackie rozwijało się pierwszego dnia bitwy nad wyraz pomyślnie, ale już następnego dnia sytuacja uległa zmianie i oddziały austriackie zostały zatrzymane na przedpolu Rajbrotu (obrona rosyjska została przełamana dopiero w cztery dni później, piątego dnia walk).

W czasie walk doszło do rzadko spotykanej sytuacji, w której każda ze stron atakowała skrzydło przeciwnika dążąc do przełamania frontu, a jednocześnie obronę prowadziły jednostki tyłowe i spieszone oddziały kawalerii. Jednak żadnej ze stron nie udało się przełamać frontu.

Dokonały tego dopiero oddziały 3. Armii austro-węgierskiej, która uderzeniem od strony Karpat rozpoczęła 7 grudnia ofensywę. Pomimo, iż całe natarcie następowało relatywnie powoli, już 11 grudnia jednostki 3. Armii generała Boroevicia dotarły na przedmieścia Nowego Sącza, co zagroziło odcięciem rosyjskich linii komunikacyjnych. Rosjanie próbowali jeszcze odzyskać Jabłoniec koło Limanowej broniony przez węgierskich huzarów, ale Węgrom udało się utrzymać.

W związku z tym obydwie armie rosyjskie wycofały się za Dunajec.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*