Charles Addams

7 stycznia 1912 roku urodził się Charles Addams, twórca Rodziny Addamsów

Tego dnia 1912 roku urodził się Charles Addams, amerykański rysownik i twórca Rodziny Addamsów

Charles Addams był amerykańskim rysownikiem i karykaturzystą, który stworzył słynną Rodzinę Addamsów. W ciągu swojego życia stworzył około 1 300 rysunków – ilustracji do gazet, albumów, książek, filmów i wielu innych. Miał trzy żony i romans m.in. z Jackie Kennedy czy Joan Fontaine.

Zajrzyj też tu:

Charles Addams – biografia

Charles Addams urodził się w Westfield w stanie New Jersey 7 stycznia 1912 roku jako syn Grace z domu Spear i Charlesa Hueya Addamsa, dyrektora firmy fortepianowej, który miał szemraną opinię w okolicy. Addams był daleko spokrewniony z prezydentami USA Johnem Adamsem i Johnem Quincy Adamsem. Był także kuzynem znanej reformatorki społecznej, Jane Addams.

Charles Addams w 1975
Charles Addams w 1975 roku

Jako dziecko miał cieszyć się obecnością na Cmentarzu Prezbiteriańskim przy Mountain Avenue w Westfield, gdzie miał zastanawiać się, jak to jest być martwym. Policja złapała go przy włamaniach do domu na Elm Street i innego, na Dudley Avenue, i uważa się je za inspirację dla rezydencji rodziny Addamsów w jego kreskówkach. College Hall, najstarszy budynek na współczesnym kampusie Uniwersytetu Pensylwania, w którym studiował Addams, miał również być inspiracją dla rezydencji.

Ojciec miał często zachęcać go do rysowania, szybko zaczął tworzyć kreskówki dla rocznika Wyższej Szkoły w Westfield. W 1929 i 1930 roku uczył się w Uniwersytecie Colgate. Potem na Uniwersytecie Pensylwania i w Grand Central School of Art w Nowym Jorku.

Wkrótce potem dołączył do działu layoutu magazynu True Detective, gdzie retuszował zdjęcia zwłok, i usuwał z nich krew, aby mogły pojawić się obok artykułów z czasopism. Addams narzekał:

Wiele z tych zwłok było bardziej interesujących takich, jakie były.

Jego pierwszy rysunek dla The New Yorker, szkic myjki do okien, ukazał się 6 lutego 1932 roku, a jego rysunki ukazywały się regularnie w magazynie od 1937 roku. Wtedy to narysował pierwszy z serii, która została nazwana Rodzina Addamsów. Przez cały czas Addams pracował jako wolny strzelec, dziś określonoby go freelancerem.

Podczas II wojny światowej służył w Signal Corps Photographic Center w Nowym Jorku, gdzie kręcił animowane filmy szkoleniowe dla armii amerykańskiej. Stworzył mural z 1952 roku dla biblioteki w Penn State, przedstawiający wybitnych członków rodziny Addamsów.

Producent telewizyjny David Levy zwrócił się do Addamsa z ofertą stworzenia serialu telewizyjnego Rodzina Addamsów. Dopiero wtedy Addams nadał swoim postaciom z Rodziny Addamsów imiona, a także cechy, które aktorzy mogli wykorzystać. Serial był emitowany na ABC od 1964 do 1966 roku.

Kobiety Charlesa Addamsa

Addams poznał pierwszą żonę, Barbarę Jean Day, pod koniec 1942 roku. Chociaż rzekomo przypominała stworzoną przez niego postać, Morticię Addams, to nie mogła być ona inspiracją dla postaci. Wizerunek Mortici powstał długo przed tym, zanim Addams poznał Barbarę. Małżeństwo zakończyło się, gdyż Addams nie chciał mieć dzieci.

Drugą żonę, Barbarę Barb (Estelle B. Barb), prawniczkę, Addams poślubił w 1954 roku, która jednak okazała się być chytra na jego karierę i osiągnięcia i namawiała go do wykupienia polisy ubezpieczeniowej na życie. Para rozwiodła się dwa lata później.

Addams spotykał się z takimi kobietami, jak Greta Garbo, Joan Fontaine i Jacqueline Kennedy. Przez około rok po śmierci Nelsona Rockefellera, spotykał się z Megan Marshack.

Addams poślubił swoją trzecią i ostatnią żonę Marilyn Matthews Miller, najlepiej znaną jako „Tee” (1926–2002). Ślub odbył się na cmentarzu dla zwierząt. Addamsowie przeprowadzili się do Sagaponack w stanie Nowy Jork w 1985 roku, gdzie nazwali swoją posiadłość „The Swamp” (ang. moczary, bagno).

Śmierć Charlesa Addamsa

Charles Addams zmarł 29 września 1988 roku w wieku 76 lat w St. Clare’s Hospital and Health Center w Nowym Jorku. Po zaparkowaniu samochodu miał atak serca. Karetka zabrała go do szpitala, gdzie zmarł na izbie przyjęć.

Zgodnie z jego życzeniem odbyło się czuwanie, a nie pogrzeb. Chciał być zapamiętany jako „dobry rysownik”. Zgodnie z życzeniem Addamsa, został skremowany, a jego prochy zostały pochowane na cmentarzu dla zwierząt w jego posiadłości.

Charles Addams jako artysta. Rysunki, karykatury i kreskówki dla The New Yorker

Addams regularnie tworzył kreskówki w The New Yorker. W 1942 roku powstał Drawn and Quartered, a w 1950 i Monster Rally. W latach 1955-1957 stworzył komiks Out of This World. Dear Dead Days  z 1959 roku to przypominające album kompendium starych obrazów, które przemawiały do poczucia groteski autora – wiktoriańskie drzeworyty, reklamy vintage medicine show i chłopięca fotografia Francesco Lentiniego, który miał trzy nogi.

Narysował ponad 1 300 kreskówek w ciągu całego swojego życia. The Mystery Writers of America uhonorowało Addamsa Specjalną Nagrodą Edgara w 1961 roku za jego dorobek. Poza The New Yorker, jego rysunki pojawiły się w Collier’s i TV Guide, a także jako ilustracje w plakatach do filmów, książkach, kalendarzach, okładkach albumów itp.: album Ghost Ballads z 1957 roku, zawierający piosenki ludowe autorstwa piosenkarza i gitarzysty Deana Gigtera, The Old Dark House z 1963 roku, Murder by Death z 1976 roku.

Charles Addams i Jackie Kennedy

Po śmierci Johna F. Kennedy’ego Jackie Kennedy jako wdowa romansowała z kilkoma mężczyznami. Jednym z nich miał być jej szwagier Bobby Kennedy – wówczas żonaty i ojciec ośmiorga dzieci. Addams był już dwukrotnie rozwiedziony, zanim zaczął spotykać się z Jackie. Uwielbiał być widziany w towarzystwie pięknych i sławnych kobiet.

Nie był obrzydliwie bogaty, ale miał mieszkanie z widokiem na ogród rzeźb, jeździł Bugatti i Bentleyem, umawiał się z Jackie [Kennedy] niedługo po zamachu i zawsze był na szczycie listy przyjęć u wszystkich.

(…) Cóż, miał z nią mały romans i piszę o tym w rozdziale zatytułowanym „Rodzina Addamsów”. Częścią tego, co uważam za zabawne, jest to, że widział Jackie, kiedy Rodzina Addamsów pojawiła się w telewizji. On spotykał się także z wieloma innymi kobietami, a ona z innymi mężczyznami. Ale to było zaledwie kilka miesięcy po zamachu.

– powiedziała Linda H. Davis, autorka książki Charles Addams: A Cartoonist’s Life.


Źródła:

  • charlesaddams.com [dostęp: 07.01.2023].
  • In Search of the Dark Muse of a Master of the Macabre, Janet Maslin, The New York Times [dostęp: 07.01.2023].
  • Jackie Kennedy and Greta Garbo Are Part of ‘the Addams Family’ Creator’s Dating History, Lauren Anderson, cheatsheet [dostęp: 07.01.2023].

Comments are closed.