Co odkryli archeolodzy na dnie Mysiej Wieży?

W trakcie tegorocznych badań w lochu głodowym w Mysiej Wieży w Kruszwicy, archeolodzy odkryli między innymi fragmenty naczyń.

W śród znalezisk były fragmenty naczyń załogi zamku, kafle orasz szczątki zarówno ludzkie jak i zwierzęce. Dla archeologów najważniejsza była możliwość zbadania murów, które pozwoli określić datę wybudowania zamku w Kruszwicy.

Michał Woźniak archeolog prowadzący badania powiedział: Najbardziej spektakularne jest znalezienie się na samym dole. To jest jedyne miejsce na zamku, gdzie można zobaczyć nietknięte ręką konserwatora oryginalne, późnośredniowieczne fragmenty muru. Marzy mi się, żeby odpowiedzieć na pytanie czy Mysia Wieża to obiekt powstały w jednorazowej akcji budowlanej około 1350 roku, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego czy też mamy do czynienia z rozbudową jakiegoś obiektu murowanego, który już istniał wcześniej. Na odpowiedzi mogą pozwolić tylko te oryginalne wątki muru, które udaje nam się odsłonić, bo one pozwalają czytać historię tego miejsca.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu trzeci rok z rzędu prowadzi prace, finansowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu. Praca w tym miejscu jest nietypowa, ponieważ bardziej przypomina pracę archeologów jaskiniowych. Na początku miejsce musiało zostać oczyszczone ze śmieci pozostawionych przez turystów. Pod warstwa śmieci, archeolodzy znaleźli warstwę gruzu i spalenizny. Sugeruje to, że nawarstwienia te powstały w XVI wieku – a dokładniej 16 czerwca 1657 roku.  Tego dnia, Szwedzi po opuszczeniu kruszwickiego zamku podpalili go. Zniszczeniu uległ pokryty ceramiczną dachówką dach, który zapadł się do środka. Znaleziono duże fragmenty drewna. Niestety nie wiadomo, czy można przeprowadzić na nich badania dendrochronologiczne, które pomogłyby ustalić kiedy więźba dachowa została założona. Warstwa złożona z resztek dachu miała 4 metry. Pod nią archeolodzy znaleźli interesujące artefakty, m.in. kafle piecowe i tzw. ceramikę kuchenną jak dzbany i garnki. Dodatkowo archeolodzy znaleźli dużą ilość kości dużych zwierząt oraz małych być może mysich. Ale żaby to ustalić muszą zostać przeprowadzone dokładne badania.

 Źródła: radiopik.pl

Fot. Wikimedia Commons

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*