Emotikonka w dokumencie sprzed kilkuset lat

Emotikonka: na Słowacji odnaleziono dokument, w którym posłużono się emotikonem.

Emotikon to ideogram złożony z określonej sekwencji znaków typograficznych, służący do wyrażania emocji w Internecie. Oficjalnie użyty po raz pierwszy 19 września 1982 roku. Jednakże okazało się, że sam pomysł używania emotikonek do wyrażania swoich emocji jest dużo starszy. Już w 1881 roku satyryczny magazyn Puck wpadł na pomysł używania znaków typograficznych jako emotikonów złożonych ze znaków przestankowych.

Aczkolwiek jak okazało się na XVII wiecznym dokumencie dostrzeżono emotikon. Byłem zdumiony widząc buźkę na tak starym dokumencie. Widziałem już podobne zapisy graficzne, ale emotikon na tak wiekowym dokumencie widzę po raz pierwszy – mówi Peter Brindza, z archiwum miasta Trenczyn na Słowacji.

Niewątpliwym jest, że emotikony zdominowały komunikację i wyrażanie emocji w Internecie. Z biegiem czasu zaczęły powstawać „emoji”. Są to piktogramy, które podobnie jak ich starsi bracia emotikony służą do wyrażania emocji w dobie Internetu. W odróżnieniu do nich przedstawiają emocję przez mnogość. Jednak z czasem zostawały aktualizowane i zaczęły przedstawiać rośliny, środki transportu, rodzaje pogody czy też przedmioty i zwierzęta.

Źródło: tvn23bis.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*