Kościół św. Mikołaja, w którym znaleziono grób św. Mikołaja

Zlokalizowano grób św. Mikołaja

Odkryto pierwotne miejsce pochówku św. Mikołaja

Badacze zlokalizowali pierwotne miejsce pochówku św. Mikołaja. W bizantyńskim kościele w Antalyi odkryli mozaikę i grób św. Mikołaja z IV wieku. Po śmierci Mikołaja z Myry jego grób był wielokrotnie okradany, a szczątki przenoszone. Odkrycie pierwotnego grobu św. Mikołaja jest dla badaczy przełomowe.

Dzięki ostatnim badaniom w kościele św. Mikołaja w Antalyi w południowo-zachodniej Turcji, udało się ustalić dokładną lokalizację pierwotnego pochówku św. Mikołaja – Mikołaja z Myry. Badany bizantyński kościół powstał w VII-VIII wieku. Jednak pozostałości, które odkryto, są znacznie starsze i pochodzą z wczesnego okresu Kościoła – III-IV wieku. Obecnie świątynia znajduje się pod wodą, ze względu na podnoszący się poziom wód w tym rejonie.

Archeolodzy odkryli w kościele mozaikę, na której znajduje się Jezus Chrystus trzymający w lewej dłoni Biblię, a prawą czyniący znak błogosławieństwa. Pod nią znaleźli posadzkę, po której według badaczy stąpał sam św. Mikołaj. Według nich, znalezisko jest dowodem na to, że tutaj żył i zmarł św. Mikołaj. Odkryty grobowiec według badaczy przypomina architektonicznie Kościół Grobu Świętego. Znaleziono tam także inskrypcje pisane greką.

Osman Ervasar, szef rady ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Antalyi uważa odkrycie za przełomowe.

Wiadomo, że XIV wieku podczas wyprawach krzyżowych kupcy z Bari zabrali relikwie z grobu św. Mikołaja do Włoch, aby uświęcić swoje miasto, a inne relikwie zostały zabrane przez Wenecjan w tym samym okresie.

(…) kościół został uszkodzony. Grób prawdopodobnie został otwarty, jego kości zostały usunięte, a sarkofag umieszczono w niszy z boku kaplicy. Oczywiście to nie było oryginalne miejsce. Jego sarkofag musiał być umieszczony w specjalnym miejscu, czyli w części z trzema absydami nakrytej kopułą. Tam odkryliśmy fresk przedstawiający scenę, w której Jezus trzyma Biblię w lewej ręce, a prawą czyni znak błogosławieństwa.

– powiedział.

Św. Mikołaj – Mikołaj z Myry

Podobnie jak z żywotami innych świętych, niewiele wiadomo o życiu św. Mikołaja. Informacji dostarcza nam hagiografia, która jednak o Mikołaju, ze względu na jego kult, zaczęła wspominać w VI wieku. Wówczas jego kult był już silny i ugruntowany.

Przyjmuje się, że św. Marcin żył na przełomie III i IV wieku, tradycyjnie urodził się 15 marca 270, zmarł 6 grudnia 343 roku. I to właśnie datę jego śmierci obchodzi się jako święto. Znany jest jako Święty Mikołaj z Myry, Mikołaj z Bari czy Mikołaj Cudotwórca. Jest patronem dzieci, marynarzy, kupców, łuczników, skruszonych złodziei, piwowarów, lombardów, osób niezamężnych i studentów w różnych krajach Europy.

Legendy związane ze św. Mikołajem zaowocowały tradycją obdarowywania się prezentami. Jedna z nich głosi, że wrzucał trzem siostrom pieniądze przez okno przez trzy noce, aby ojciec mógł mieć dla nich posag. Pieniądze podrzucał pod osłoną nocy, aby nie upokarzać ludzi, którzy potrzebują jałmużny. Stąd też św. Marcin często w sztuce jest przedstawiany w kapturze.

Innym razem miał również uspokoić sztorm na morzu, czy uratować trzech mężczyzn przed egzekucją, odpychając miecz kata i ściągając im kajdany. Inna słynna późniejsza legenda opowiada, jak wskrzesił trójkę dzieci, które podczas głodu zostały zamordowane i marynowane w solance przez rzeźnika, który planował sprzedać je jako wieprzowinę.

Po pielgrzymce do Ziemi Świętej, został biskupem Myry. Prawdopodobnie później, za rządów cesarza Dioklecjana, był więziony i torturowany za swoją wiarę. Został jednak wypuszczony, gdy rządy przejął cesarz Konstantyn.

Okres jego życia i biskupstwa pokrywa się z soborem nicejskim w 325 roku, jednak żadne źródła go nie wymieniają. Późniejsze źródła wskazują, że Mikołaj miał być wówczas uwięziony i później wypuszczony za spoliczkowanie heretyka.

W około 520 roku z rozkazu Teodozjusza II wybudowano Kościół św. Mikołaja w miejscu, w którym służył biskup Myry.

Źródło: dailysabah

Comments are closed.