28 lipca 1769 roku urodził się sir Hudson Lowe

Tego dnia 1769 roku urodził się sir Hudson Lowe, który pilnował wyspy św. Heleny w trakcie „pobytu” Napoleona

Sir Hudson Lowe był synem chirurga wojskowego i dzięki jego karierze zwiedził nieomal całe Indie zmieniając miasta – garnizony, w których pracował jego ojciec. W 1793r. brał udział w obronie Tulonu, gdzie po raz pierwszy stanął oko w oko z Napoleonem.

Następnie walczył i przebywał m.in. na Korsyce, Elbie, Minorce i w Portugalii. W 1808r. ewakuował Capri przed nadejściem wojsk francuskich gen. Lamarque’a. Potem brał udział w mało znaczących akcjach jak zdobycie Procidy czy innych maleńkich wysp.

W 1813r. desygnowano go na inspektora Legionu Rosyjsko-Niemieckiego, z którym przebył kampanię saską i francuską w 1814r. Został oddelegowany do Anglii, by zawiózł tam wieść o abdykacji Cesarza. W 1815r., już jako generał – major, został wysłany na Świętą Helenę, do miejsca więzienia Napoleona, gdzie miał zastąpić admirała Cockburn’a.

Już podczas drugiego dnia pobytu na wyspie zraził on do siebie cesarza, którego notabene zabronił tak tytułować. Przez sześć następnych lat dał się poznać jako nieludzki i okrutny strażnik odmawiając „gen. Bonaparte” nawet podstawowych wygód, na które z pewnością zasługiwał, jeżeli nie jako przywódca pokonanego państwa, to jako zwykły człowiek. Niestety, szykanom nie było końca np. takim jak wydalenie części dworu cesarskiego.

Był przy śmierci Napoleona w 1821r., z którym nie spotykał się już kilka lat., jak również na jego pogrzebie. W późniejszych latach pełnił m.in. funkcje gubernatora Cejlonu. Zmarł w 1844r. w wieku 75 lat, znienawidzony przez społeczeństwo nie tylko francuskie, ale przez większość Europy.

Stał się on w oczach szarych obywateli okrutnym wykonawcą woli rządzących i sadystom w stosunku do człowieka, który jeżeli nie na splendor i cześć, zasługiwał przynajmniej na szacunek. Ten obraz przetrwał do dziś i sir Hudson Lowe stał się znany, ale tylko jako szwarccharakter epoki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*