Archeolodzy badają tzw. Kamień króla Artura. Możesz przyjść i obejrzeć prace wykopaliskowe
Okazuje się, że tzw. Kamień króla Artura, który pochodzi z około 3 700 roku p.n.e., jest skonstruowany zupełnie inaczej, niż sądzono. Miesiąc temu archeolodzy rozpoczęli otwarte wykopaliska. Możesz przyjechać na miejsce prac i obserwować archeologów.
Niedawno informowaliśmy o tym, że archeolodzy w końcu zajrzą pod tzw. Kamień króla Artura. Wraz z rozpoczęciem prac archeologicznych, umożliwiono turystom przyglądanie się pracom badaczy. Na stanowisko archeologiczne przybyli pasjonaci nawet zza Oceanu.
Archeolodzy odkryli kamienne schody prowadzące do 5 000-letniego grobowca. Znaleźli także narzędzia używane przez ludzi w tym czasie. Julian Thomas, profesor archeologii na Uniwersytecie w Manchesterze, kieruje wykopaliskami. Jego zdaniem odkrycia dokonane w ciągu ostatnich kilku tygodni zmieniły całkowicie dotychczasowy poglądy.
Zawsze zakładano, że Kamień króla Artura jest przykładem jednokomorowego kopca, z przejściem i otwierającym się przed nim dziedzińcem. Taka forma byłaby podobna do grobu znalezionego w Cotswolds i w Walii. Jednak według prof. Thomasa to, co odkryli archeolodzy, sugeruje coś znacznie bardziej skomplikowanego.
W zeszłym roku, zanim uzyskano pozwolenie na pracę w pobliżu grobowca, na sąsiednim polu, tuż na południe od komory, prowadzono wykopy. Archeolodzy spodziewali się znaleźć doły i paleniska, ale zamiast tego znaleźli ślady wtórnego kopca. Prof. Thomas powiedział:
Uważam, że jest to wcześniejsza faza budowy pomnika. To daje nam przekonanie, że była to znacznie większa i bardziej istotna struktura. niż początkowo sądzono. Kiedy weźmie się pod uwagę, ile ma lat, i że sięga 3 700 roku p.n.e., to naprawdę jest wyrafinowanym i niezwykle złożonym dziełem.
Dodał, że grób prawie na pewno jest połączony z dwoma innymi miejscami w pobliżu. Pierwszy jest na Dorstone Hill. Drugi to neolityczny długi kurhan w Cross Lodge, mniej więcej 1,5 km dalej na wschód. Według English Heritage przy innych podobnych pomnikach znaleziono szczątki. Jednak żadnego nie znaleziono jeszcze w Kamieniu Artura. Prof. Thomas powiedział, że
archeologia tego zakątka kraju ma ogromne znaczenie dla zrozumienia epoki neolitu. (…)
To miejsce jest tak niezwykłe. Myślę, że to jeden z najwspanialszych zabytków, jakie mamy i jeden z najmniej rozumianych. Wspaniale jest mieć możliwość pracy tutaj i odkryć część jego ukrytej historii. Gdy tylko znajdziesz coś, co odpowiada na kilka pytań, i zaczynasz pytać o wiele więcej.
Źródło: English Heritage