Archeolodzy zaczęli wykopaliska w grobowcu króla Artura

Archeolodzy rozpoczęli pierwsze wykopaliska w „grobowcu króla Artura”. Grobowiec ma 5 000 lat i nazywa się go Kamieniem Artura. Nigdy wcześniej nie podejmowano wykopalisk archeologicznych w tym miejscu.

Wykopaliska w grobowcu króla Artura

Archeolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze już rozpoczęli wykopaliska w grobowcu króla Artura, w Herefordshire. Jest on tak nazywany potocznie, gdyż przyjęło się sądzić, że to miejsce spoczynku legendarnego władcy Camelotu. Oczywiście historycy spierają się, czy postać króla Artura w ogóle istniała w rzeczywistości. Brakuje źródeł pisanych, które by to udowodniły. Naukowcy mają jednak nadzieję, znajdą informacje na temat tego miejsca i jego historii.

Współpracują z English Heritage, które na co dzień zajmuje się kamieniem. Jest to neolityczny grobowiec komorowy, który nigdy wcześniej nie był wykopywany. Jednocześnie znaleziono podobne miejsca w tym samym regionie. Znaleziono niekompletne szczątki szkieletów kilku osób, wraz z płatkami krzemienia, grotami strzał i ceramiką.

Grobowiec

Obecnie znajdują się tam duże kamienie komory wewnętrznej, która jest umieszczona w kopcu ziemi i kamieni. Ich pierwotna wielkość i kształt pozostają tajemnicą. Komora składa się z dziewięciu pionowych kamieni, z ogromnym kamieniem szczytowym. Szacuje się go na ponad 25 ton.

Podobnie jak wiele prehistorycznych zabytków w zachodniej Anglii i Walii, ten grób był związany z królem Arturem przed XIII wiekiem. Według legendy to właśnie tutaj Artur zabił olbrzyma, który podczas upadku pozostawił odcisk łokci na jednym z kamieni.

Zwiedzanie

Choć wykopaliska trwają, można przyjechać do Herefordshire i przyglądać się pracy archeologów. Wolontariusze chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

Kamień Artura jest jednym z najważniejszych zabytków z epoki kamienia w kraju, a te wykopaliska dają publiczności naprawdę rzadką i ekscytującą szansę na przybycie i zobaczenie archeologii w akcji– powiedziała Ginny Slade, wolontariuszka w English Heritage. Nasz zespół wspaniałych wolontariuszy będzie pod ręką, aby wyjaśnić najnowsze odkrycia w miarę ich pojawiania się – prosimy ludzi o rezerwację z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wszyscy mają szansę skorzystać z tej wspaniałej okazji – dodała wolontariuszka.

Kamień Artura jest jednym z najwybitniejszych prehistorycznych zabytków tego kraju, położonym w zapierającej dech w piersiach lokalizacji. Jednak pozostaje słabo poznany. Nasza praca ma na celu przywrócenie jej należnego jej miejsca w historii neolitycznej Wielkiej Brytanii – powiedział profesor Julian Thomas.

Źródło: The University of Manchester

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*