Na Sycylii odnaleziono starożytny wrak pełen amfor z winem

Zespół ekspertów z Arpa Sicilia i Soprintendenza del Mare della Regione Siciliana w pobliżu miejscowości Isola delle Femmine na Sycylii odkrył starożytny wrak statku z II w. p.n.e. Transportowano nim sporą liczbę amfor na wino.

Archeolodzy pod koniec lipca odnaleźli starożytny wrak statku pełen amfor, na głębokości 92 m, nieopodal miejscowości Isola delle Femmine w prowincji Palermo, na Sycylii. Z ustaleń wynika, że jest to rzymska jednostka, która pochodzi z II w. p.n.e. Statek ten był typowo jednostką handlową, który był wykorzystywany do transportu wina.

Zdjęcia wraku zostały wykonane za pomocą robota ROV. Ten zdalnie sterowany pojazd wyposażony w bardzo precyzyjne oprzyrządowanie, wykonał podwodny rekonesans. Głównym celem tych poszukiwań było zlokalizowanie stanowisk archeologicznych, które znajdowały się w morskich głębinach. 

Na Sycylii produkcja wina znana jest już od czasów protohistorycznych. Jednak dopiero wraz z afirmacją Rzymu na śródziemnomorskiej scenie politycznej i gospodarczej handel winem stał się jedną z najbardziej dochodowych i rozpowszechnionych działalności wśród przedsiębiorców tamtych czasów. Dlatego wiemy, że Sycylia, w okolicach Peloritana wokół Mesyny, produkowała bardzo dobre wino, zwane Mamertino. Trunek stał się tak znany, że zwrócił uwagę samego Cezara – wyjaśnili włoscy badacze.

Włoska jednostka dochodzeniowa ds. przestępczości finansowej angażuje się w te badania z powodu obaw o możliwość handlu nielegalnie wydobytymi zabytkami pochodzącymi ze starożytnych wraków na czarnym rynku.

Źródło: divers24.pl                                                                                                Fot.: divers24.pl

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*