Nie udało się ocalić zabytkowego bunkra w Zielonej Górze. Obiekt został zburzony

Podczas budowy Trasy Aglomeracyjnej w rejonie Zielonej Góry odkryto schron z okresu II wojny światowej wykorzystywany przez pracowników zakładów produkujących przyrządy pomiarowe między innymi dla Luftwaffe. Obiekt przyciągnął wielu eksploratorów, miłośników historii i militariów. Jednak konserwator zabytków uznał, że bunkier nie przedstawia dużej wartości historycznej i wydał zgodę na jego wyburzenie.

Bunkier znajdował się u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Pieszej w Zielonej Górze. Ze względu na znalezisko wstrzymano prace przy bardzo ważnej inwestycji drogowej. Jednocześnie przeprowadzono oględziny obiektu z udziałem konserwatora zabytków. Sporządzono również ekspertyzę dotyczącą odnalezionego schronu, wykonaną przez specjalistów z Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Wynikało z niej, że schron w okresie II wojny światowej służył pracownikom zakładów produkujących przyrządy pomiarowe, w tym m. in. dla Luftwaffe. Mógł pomieścić nawet 150 osób. Obiekt znajdował się w miejscu obecnego Centrum Przyrodniczego.

Eksperci badający schron uznali, że obiekt nie przedstawia dużej wartości historycznej  i zabytkowej, dlatego podjęto decyzję o jego wyburzeniu.

Źródło: tvzg.pl

Fot.: fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Zenon Purta 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*