Nie żyje były prezydent USA, George H.W. Bush

30 listopada 2018 roku w Houston zmarł 41. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, George H.W. Bush.

Brał udział w II wojnie światowej służąc w lotnictwie marynarki wojennej. Po zakończeniu wojny ukończył studia na uniwersytecie w Yale. Następnie rozpoczął pracę w przemyśle naftowym, dzięki której w przeciągu kilkunastu lat stał się milionerem. Zainteresował się polityką i wstąpił w szeregi Partii Republikańskiej. W 1967 roku został członkiem amerykańskiego Kongresu, by następnie piastować funkcję ambasadora USA przy ONZ oraz szefa misji łącznikowej w Chinach. W latach 1976-1977 jako dyrektor stał na czele Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Podczas prezydentury Ronalda Reagana zajmował stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, by następnie w 1989 roku zostać wybranym na 41 prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stanowisko to piastował przez jedną kadencję.
Będąc liderem USA wspierał gorąco przemiany gospodarczo – polityczne we wschodniej Europie, a po upadku ZSRR zainicjował pokojową współpracę z Rosją. Podczas prezydentury USA prowadziły operacje zbrojne w Panamie oraz Zatoce Perskiej. Zmarł 30 listopada w Houston w wieku 94 lat.
W kilka lat później w 2001 roku 43. prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki został jego syn George W. Bush, który piastował ten urząd przez dwie kadencje do 2009 roku.

Andrzej Włusek

Fot.: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*