Nowe Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie

Komisja infrastruktury ma zamiar utworzyć nowe miejsce dla osób interesujących się historią i rozwojem kolei. Senatorowie chcą powołać Narodowe Muzeum Kolejnictwa.

Ma to między innymi na  celu ratowanie niszczących się zabytkowych maszyn i budowli. Dla osiągnięcia tego celu muszą zostać dokonane zmiany w istniejącym prawie, odbyła się konferencja, której tematem była „Ochrona dziedzictwa kolejowego w Polsce. Historia, zasób, problemy i perspektywy”. Podczas tej konferencji przedstawiono kilka rozwiązań dotyczących tej sprawy. Organizatorem tego spotkania było PKP Cargo, które przedstawiło działania, których zadaniem było zabezpieczanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytkowego taboru kolejowego.

Spółka posiada Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to wzór do naśladowania dla przyszłego muzeum, ponieważ obiekt otacza fachową i ciągłą opieką konserwatorską eksponaty znajdujące się w skansenie. Spółka jest również organizatorem imprez edukacyjnych mających na celu wypromowanie tego miejsca zwłaszcza wśród młodych pokoleń. Podczas konferencji nie zabrakło również głosu przedstawicieli stowarzyszeń i klubów miłośników kolei. Oni także są aktywni w tym środowisku i prowadzą własne skanseny z wartościowymi zabytkami. Przewodniczący zespołu do spraw zabytków kolejnictwa senator Robert Gaweł wystosował petycję do premier Beaty Szydło, dotyczącą powołania z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, w poszanowaniu dla polskich kolejarzy Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Działalność ma na celu przywrócenie dawnego charakteru obiektom infrastruktury oraz zabytkowym dworcom kolejowym przy pomocy ich renowacji i rewitalizacji. Ochrona zabytków kolejnictwa może się również przyczynić do zwiększenia dochodów z turystyki regionalnej.

Źródła: rynek-kolejowy.pl, kurierkolejowy.eu

Fot.: Wikimedia Commons

Natalia Piechowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*