Nowe zdjęcia minojskiego pałacu

Greckie Ministerstwo Kultury opublikowało nowe zdjęcia odkryć z minojskiego pałacu Zominthos w Psiloritis na Krecie.

Podziemny pałac w Zominthos (8 km od miejscowości Anogia, nad którą wznosi się Góra Psiloritis), który to został odkryty w latach osiemdziesiątych, ujawnił więcej tajemnic podczas odbywających się wykopaliskach, które miały miejsce w lipcu i sierpniu tego roku. Odkryto nowe imponujące wejścia do obiektu, luksusowe podłogi a ponadto odnaleziono wiele części struktur charakterystycznych dla kultury minojskiej. Pałac skrywa duże sale, które wsparły górne piętra centralnymi filarami i słupami, potwierdzają one ogromne znaczenie struktury labiryntowej.

W strukturze pałacowej odnaleziono dwa nowe wejścia, z których to pierwsze znajduje się w północno-wschodnim narożniku pałacu. To wejście do obiektu jest wyjątkowo wyrafinowane i prowadzi do wielkiego sanktuarium na skrzydle wschodnim, w którym to został odkryty ołtarz. Drugie z wejść znajduje się w południowo-wschodnim narożniku, ale niestety nie jest zachowane w dobrym stanie.

W obiekcie odnaleziono i zabezpieczono również przedmioty codziennego użytku. Istne arcydzieła metalurgii z czasów starożytnych, rzadkie monety z czasów Marka Aureliusza, wahadło w kształcie pazura, wykonane z kryształu górskiego z licznymi ozdobami oraz część ceramiki z reliefową dekoracją małej świnki. Wzory w kształcie świń zostały znalezione w sanktuariach epoki miedzi, i są najprawdopodobniej związane z późniejszym uwielbieniem Zeusa. W przyległym do sanktuarium pomieszczeniu znaleziono między innymi wiele wazonów ale również małe obiekty, takie jak mały skarabeusz z brązu,pieczęć i wiele muszli morskich, co wskazuje, że bóstwa morskie były czczone w tym rejonie zupełnie jak w Knossos.

Inne przedmioty odnalezione podczas wykopalisk obejmują: podręczniki, garnki z kamienia, pieczęcie, płytkę kostną, która przypomina te, które zdobią słynne sanktuarium w Knossos, fragmenty dużych „pithos” (duże naczynie w kształcie zbliżonym do beczki) i wiele ceramiki.

Źródła: monoancrate.com, greece.greekreporter.com

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*