Odkryto kolejne freski w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku

Na jednej ze ścian widoczne jest  pochodzące z poł. XV w. malowidło przedstawiające scenę ukrzyżowanego Chrystusa, jednak nie jest ono jedyna dekoracją budynku. Otóż podczas prac konserwatorskich odkryto kolejne fragmenty dekoracji ścian, których historia dotyczy najstarszych dziejów obiektu.

Rozpoczęte w roku 2016 prace konserwatorsko-modernizacyjne Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przeprowadzane są w ramach projektu „Przywracanie blasku Drodze Królewskiej…” (dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020) – celem tych prac jest przekształcenie pomieszczeń na potrzeby Sali wystaw czasowych. W ich trakcie okazało się, że w niewielkim pomieszczeniu przylegającym do wjazdu bramnego przy ulicy Długiej znajdują się fragmenty pochodzącego z 1. poł. XV w. malowidła ściennego, na którym przedstawiono scenę ukrzyżowanego Chrystusa.

Niedawno odnaleziono także kolejne fragmenty średniowiecznej dekoracji ściany – jest to niewielki ciąg ornamentu dekoracyjnego o długości ok. 3 m i wysokości 5-10 cm z powtarzającymi się motywami geometrycznymi i roślinnymi. Dr Katarzyna Drecka (Dział Konserwacji Zabytków Muzeum Historycznego Miasta Gdańska) wspomniała, że nie wszystko jest czytelne, ale można także dostrzec te elementy, które zostały zatarte przez czas. Ciężko jest jednoznacznie określić czy cała ściana była pokryta malowidłami, czy też nie. Ornament zostanie poddany konserwacji, która będzie polegała na delikatnym jego oczyszczeniu i zabezpieczeniu, a brakujące fragmenty zostaną zrekonstruowane.

Uroczyste otwarcie Komory Palowej, w której znajdują się fragmenty malowidła, odbędzie się w styczniu 2018 r.

Źródła: trojmiasto.wyborcza.pl, gdansk.naszemiasto.pl

Fot: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku – widok z Długiego Targu

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*