Odkryto srebrne monety z okresu potopu szwedzkiego

Członkowie Grupy Historyczno Eksploracyjnej WELES dokonali kolejnego odkrycia. Tym razem, na terenie nadleśnictwa Cierpiszewo, na głębokości 10 centymetrów pod powierzchnią ziemi, odkryli srebrne monety z okresu potopu szwedzkiego.

Artur Rybski i Sławomir Grabowski z WELES odkryli 38 srebrnych monet, w większości z wizerunkiem króla Szwecji Gustawa II Adolfa. Był władcą w latach 1611-1632, zasłynął, jako reformator, za którego rządów Szwecja zyskała miano mocarstwa, a sam dostał przydomek Lwa północy.

Monety datowane na XVI – XVII wiek, znalezione zostały na początkowo mało obiecującym terenie. Sławomir Grabowski powiedział: W trakcie przerwy w eksploracji Artur stwierdził, że znalazł niedaleko srebrną monetę. W związku z tym połączyliśmy siły i postanowiliśmy pokręcić się niedaleko w nadziei na coś więcej.

Chwilę po odkryciu pierwszej z monet, poszukiwacze sukcesywnie odkrywali następne. Grabski dodał: 38 monet zalegało w ziemi na głębokości ok 10 cm., czyli prawie na wierzchu. Prawdopodobnie więc natrafiliśmy na tzw. „sakiewkę potopową” z srebrnymi monetami z XVI i XVII wieku.

Nie jest to pierwsze odkrycie członków Grupy WELES. Niedawno w Cieplicach odkryli między innymi końskie ogłowie z przełomu epoki brązu i epoki żelaza, o czym pisaliśmy już na naszej stronie. Artykuł możecie znaleźć tutaj.

Źródła: kopalniawiedzy.pl, zwiadowcahistorii.pl, facebook.com/weles.nieszawka

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*