Odnaleziono wrak japońskiego pancernika z czasów II wojny światowej

Jednostka badawcza RV „Petrel” zamieściła na swoim oficjalnym profilu informacje o odnalezieniu wraku japońskiego pancernika IJN „Hiei”, który zatopiono w 1942 r., podczas I bitwy o Guadalcanal. Był to pierwszy okręt pancerny, który Japonia straciła w czasie II wojny światowej.

Budowę okrętu rozpoczęto w XI 1911 r., a już rok później nastąpiło jego wodowanie. Oficjalnie do służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Japonii wszedł 4 VIII 1914 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym wraz z trzema innymi okrętami klasy Kongō „Hiei” przeszedł modernizację, która przekształciła go w pancernik bojowy. Jego wartość bojowa była prawie żadna. Kolejna modernizacja z lat 1937 – 1940 sprawiła, że okręt zmienił się w szybki pancernik.

Jednostka została zatopiona w 1942 roku, podczas I bitwy o Guadalcanal (12/13 VIII). „Hiei” został uszkodzony przez amerykański ciężki krążownik USS „San Francisco”. Zepsuciu uległ układ sterowniczy, co spowodowało, że unieruchomiona jednostka stała się łatwym celem dla kolejnych ataków US Navy. Pancernika nie udało się ewakuować, w wyniku czego japońskie niszczyciele zatopiły go 14 XI 1942 r.

Wrak odnaleziono w okolicach Wysp Salomona (wyspa Savo). Paul Allen, który kieruje pracami, podał, że wrak usytuowany jest na głębokości 900 metrów i leży do góry dnem.

Źródło: divers24.pl, wikipedia.org

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*