Kolejne badania i odkrycia w Wolinie. Archeolodzy ponownie badają stanowisko Wolin 4 – „Ogrody”. Ostatnim razem udało im się znaleźć pozostałości wczesnośredniowiecznego miasta oraz przedmioty związane ze Skandynawią. Teraz badacze są bliżej poznania odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w powstaniu państwa polskiego odegrali Skandynawowie.
Badania w Wolinie 1999-2002
Ostatnie badania archeologiczne w tym rejonie prowadzono pod koniec lat 90. Pracami zajmowała się Pracownia Archeologiczna IAE PAN pod kierownictwem prof. Władysława Filipowiaka. Archeolodzy znaleźli tam wtedy drewniane pozostałości zabudowań. Zebrali także zabytki kultury skandynawskiej, wiele przedmiotów miało charakterystyczne skandynawskie wzory.
Parę tygodni temu braliśmy w wątpliwość badania Marka Kłydy, który miał odnaleźć grób Haralda Sinozębego. Teraz jednak mowa o prawdziwym zespole archeologów. W związku z budową drogi S3, archeolodzy sprawdzają teren, nad którym ma powstać most.
Ostatnio udało się tutaj odnaleźć wiele drewnianych przedmiotów, w tym drewnianą, ozdobną łyżkę. Znaleziono także żelazną kolekcję broni czy figurkę słowiańskiego bożka.
Odkrycia w Wolinie
Pracami kieruje aktywny od wielu lat w tej dziedzinie, archeolog Igor Maciszewski z firmy Asinus. Firma ta realizuje publiczne i prywatne zamówienia w zakresie badań archeologicznych.
Spodziewamy się znaleźć mniej więcej to samo. Istotny jest tutaj układ stratygraficzny, czyli to, na jakiej głębokości pojawiają się pierwsze zabytki archeologiczne i później – jakie były sekwencje osadnicze. Według ostatnich badań osadnictwo trwało tutaj nieprzerwanie przez ok. 200 lat
– powiedział dla PAP Igor Maciszewski.
Na bieżąco dokumentujemy cały obszar, stosujemy zarówno nowoczesne metody, takie jak fotogrametria, jak również klasyczną dokumentację rysunkową i fotograficzną, i powoli schodzimy w głąb, działając w obrębie warstw tzw. naturalnych – dzięki badaniom prof. Władysława Filipowiaka jest nam zdecydowanie łatwiej, ponieważ znamy stratygrafię stanowiska z poprzednich badań. (…)
Mogą to być pozostałości umocnień portowych, domów lub innych obiektów, na razie nie można tego stwierdzić, zwłaszcza, że mamy tylko wycinek całego obrazu – wykop musi ograniczyć się do wielkości przyszłych filarów. Mimo tego będziemy się starali uzyskać jak najwięcej informacji.
Obecnie znaleziska są nadal opracowywane. Wojewódzki konserwator zabytków podejmie decyzję, gdzie dalej będą się znajdować zabytki. Według badaczy odkrycia w Wolinie są bardzo cenne. Mogą pozwolić odpowiedzieć na pytanie: jaką rolę w powstaniu państwa polskiego odegrali Skandynawowie?
Źródło: PAP