Czy wiesz, że pierwszą ofiarą stanu wojennego był żołnierz?

Kim była pierwsza ofiara stanu wojennego w Polsce?

Stan wojenny rozpoczął się 13 grudnia 1981 roku. Z jednostki wojskowej w Żaganiu wyjechała kolumna czołgów. Pojazdy kierowały się  prawdopodobnie w stronę Wrocławia, aby wzmocnić  tamtejszy garnizon. Gdy  dotarły do rzeki Czarnej, rozpoczęła się przeprawa.

Drugą maszyną poruszającą się w kolumnie był czołg prowadzony przez st. szer. Kubisa. Kiedy wjechał na most zarzuciło go na pobocze i uderzył w barierkę, która pękła i wraz z całym mostem wpadł do wody.  Z pojazdu uratował się tylko działonowy i ładownicy.

Śledztwo przeprowadzone przez prokuraturę wojskową zostało szybko umorzone. W oficjalnym liście przysłanym rodzinie została zawarta informacja, że przyczyną wypadku były nietypowe warunki atmosferyczne.

Po 1989 roku rodzina poszukiwała prawdy o tym zdarzeniu. Pan Andrzej Kubis brat zmarłego przeprowadził własne śledztwo. W jego wyniku dowiedział się, że most przez który prowadzono przeprawę nie był przystosowany do poruszania się po nim tak ciężkich pojazdów oraz tego, że wypadek spowodował fiat 125 p. który nagle pojawił się na moście.

Źródło: zagan, nto

Grzegorz Kapica

Tekst pierwotnie opublikowany 13 grudnia 2018 roku, aktualizacja: 2022 rok.

7 komentarzy

  1. Jarek Wolanski

    To tak jakby powiedziec ze pierwsza ofiara Oswiecimia byl SSman ktory przypadkiem spadl z wiezyczki strazniczej

  2. W jaki sposób pachołki napastnika mogą być ofiarami? To może niebawem dowiemy się, że „pierwszą ofiarą II wojny światowej był niemiecki żołnierz, który dostał zawału w kiblu po tym, gdy dowiedział się że idzie na pierwszą linię ataku”?

  3. Jakie „pachołki napastnika” ? Zwykły starszy szeregowy, który został powołany do wojska, wykonywał rozkaz przełożonych. Nie wiedział dokąd jedzie, w dodatku nie posiadał odpowiednich umiejętności, został skierowany na most który nie był dostosowany do takiego obciążenia.

  4. Załoga czołgu składała się z 4 osób!
    Zginął kierowca mechanik , uratował się ładowniczy i działonowy, a co z dowódcą czołgu?!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*