Pierwsze „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei” za nami

Portal Historykon.pl objął patronatem medialnym wydarzenie pod tytułem „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”. Pierwsza z cyklu imprez realizowana na terenie Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie przez członków Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania, miała miejsce w dniach 25-26 października 2014 roku.

P1170858Zasadniczym celem spotkania była próba przetrwania w warunkach jesiennych i przybliżenie odwiedzającym Rezerwat turystom życia w tym okresie. Na szczęście tych ostatnich nie zabrakło. Na terenie zagrody wczesnośredniowiecznej mieli oni okazję zapoznać się z takimi rzemiosłami, jak szewstwo i tkactwo. Dodatkowo odwiedzający Rezerwat byli oprowadzani po całej zagrodzie. Istniała również możliwość zajrzenia do rekonstrukcji średniowiecznych domostw mieszkalnych, sauny czy budowanej właśnie kuźni. Pomysłodawcy projektu dr Marcin Danielewski i Marta Bucka prezentowali przed wszystkim życie codzienne. Chętni turyści mogli wejść do rekonstrukcji średniowiecznej chaty, usiąść na średniowiecznej ławie i przy cieple ognia, choć w dymie, zadać odtwórcom wiele pytań. Te dotyczyły głównie grodu w Grzybowie oraz czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Turyści często również pytali o podstawowe trudności związane z życiem w jesiennych warunkach pogodowych na terenie zagrody. Rekordziści spędzili w towarzystwie odtwórców ponad dwie godziny. P1170884Oczywiście, jak zwykle istniała również możliwość obejrzenia stałej wystawy „Gród w Grzybowie – między plemieniem a państwem”, prezentowanej w gmachu muzealnym. Warto dodać, że w Rezerwacie pojawili się także uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie, którzy pomagali w uszczelnianiu chat i zagospodarowywaniu zagrody. Jednocześnie otrzymując porcję wiedzy na temat przeszłości sprzed tysiąca lat. W ciągu dnia Rezerwat odwiedzili również przedstawiciele regionalnych, głównie wrzesińskich mediów, którzy przeprowadzali wywiady z odtwórcami. Na terenie grodu nie zabrakło także właścicieli drukarni Letica, która jest jednym z patronów „Zimowiska”.

Osobno zostały także zrealizowane cele odtwórców, którzy spędzili dwie noce na terenie zagrody. Przygotowane stroje, uszczelnienie chaty, zebrany opał i zbudowane paleniska zapewniły komfort i możliwość spokojnego spędzenia nocy w jednej ze zrekonstruowanych średniowiecznych chat. W związku z tym z nadzieję należy oczekiwać kolejnego „Zimowiska”, które już w listopadzie, a na które serdecznie Państwa zapraszamy.

Marcin Danielewski 

P1180065

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*