Pinokio z 1940 roku

7 lutego 1940 odbyła się premiera Pinokio, filmu animowanego Walta Disneya

Tego dnia 1940 odbyła się premiera drugiego pełnometrażowego filmu animowanego Walta Disneya, Pinokio

Film Pinokio z 1940 roku to nie tylko drugi animowany pełnometrażowy film od Walta Disneya, ale też jeden z najlepszych filmów animowanych w historii, jakie kiedykolwiek powstały. Stanowił przełom w efektach dźwiękowych i animacji już wiele lat temu, a historia przedstawiona w filmie jest znana i adaptowana w do dziś.

Pinokio to amerykański animowany film pełnometrażowy z 1940 roku wyprodukowany przez Walt Disney Productions na podstawie włoskiej powieści dla dzieci Przygody Pinokia autorstwa Carlo Collodiego z 1883 roku. Był to drugi pełnometrażowy film animowany wyprodukowany przez Walta Disneya, zrealizowany po pierwszym sukcesie animowanym Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków w 1937 roku.

scena z Pinokio z  1940 roku

Film Pinokio z 1940 roku. Fabuła, produkcja i ponadczasowa popularność

Fabuła filmu Pinokio opowiada o starym włoskim snycerzu o imieniu Geppetto, który rzeźbi drewnianą marionetkę, daje jej imię Pinokio i pragnie, aby był prawdziwym chłopcem. Lalka została powołana do życia przez niebieską wróżkę, która poinformowała go, że może stać się prawdziwym chłopcem, jeśli udowodni, że jest „odważny, prawdomówny i bezinteresowny”.

Zajrzyj też tu: Czy wiesz, że pierwszy film animowany wyprodukowano w Rzeszy Niemieckiej?

Jiminy Cricket, który wcielił się w rolę sumienia Pinokia, próbuje poprowadzić Pinokia w sprawach dobra i zła. Wysiłki Pinokia, aby stać się prawdziwym chłopcem, obejmują spotkania z mnóstwem postaci, reprezentujących pokusy i konsekwencje złego postępowania.

Produkcję nadzorowali Ben Sharpsteen i Hamilton Luske, a sekwencje filmu wyreżyserowali Norman Ferguson, T. Hee, Wilfred Jackson, Jack Kinney i Bill Roberts. Pinokio było przełomowym osiągnięciem w dziedzinie animacji efektów, nadając realistyczny ruch pojazdom, maszynom i naturalnym elementom, takim jak deszcz, błyskawice, dym, cienie i woda.

plakat pinokio z 1940 roku

Pinokio został wydany pierwszy raz 7 lutego 1940 roku w Center Theatre w Nowym Jorku, a w kinach przez RKO Radio Pictures 23 lutego 1940 roku. Chociaż otrzymał uznanie krytyków i stał się pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym, który zdobył Oscara, wygrywając dwa za najlepszą muzykę, oryginalną ścieżkę dźwiękową i najlepszą muzykę, oryginalną piosenkę za „When You Wish Upon a Star”, początkowo miał problemy z popularnością, głównie z powodu II wojny światowej, która odcięła rynki europejskie i azjatyckie.

Do tej pory tylko sześć innych filmów Disneya dokonało takich osiągnięć pod względem Oscarów, jak Pinokio:

  • Mary Poppins (1964),
  • Mała Syrenka (1989),
  • Piękna i Bestia (1991),
  • Aladyn (1992),
  • Król Lew (1994),
  • Pocahontas (1995).

Ostatecznie film zarobił na wznowieniu w 1945 roku i jest uważany za jeden z najlepszych filmów animowanych, jakie kiedykolwiek powstały. Film i postacie są nadal powszechne w kulturze popularnej, pojawiają się w parkach Disneya i innych miejscach rozrywki.

Film po 80 latach

W 1994 roku Pinokio został dodany do Krajowego Rejestru Filmowego Stanów Zjednoczonych za uznanie go za „kulturowo, historycznie lub estetycznie znaczący”. W 2000 roku wydano bezpośrednio w telewizji film zatytułowany Geppetto, który został opowiedziany z perspektywy właśnie Geppetta. W kwietniu 2015 roku oficjalnie rozpoczęto prace nad adaptacją aktorską pod tym samym tytułem. Zdjęcia rozpoczęły się w marcu 2021 roku i zakończyły w kwietniu, a na Disney+ pojawiły się 8 września 2022 roku.

Filmowiec Terry Gilliam wybrał film Pinokio z 1940 roku jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów animowanych wszech czasów w artykule napisanym dla The Guardian w 2001 roku, a w 2005 roku magazyn Time nazwał go jednym ze 100 najlepszych filmów ostatnich 80 lat. W czerwcu 2011 roku nazwał go najlepszym filmem animowanym „The 25 All-TIME Best Animated Films”.

W czerwcu 2008 roku Amerykański Instytut Filmowy ujawnił swoją „Dziesiątkę najlepszych” – dziesięć najlepszych filmów w dziesięciu „klasycznych” amerykańskich gatunkach filmowych – po przeprowadzeniu ankiety wśród ponad 1 500 osób ze społeczności twórczej. Pinokio został uznany za drugi najlepszy film w medium animacji, po Królewnie Śnieżce.

29 czerwca 2018 roku Pinokio został uznany za 13. najlepszy film animowany Disneya przez IGN. Krytyk filmowy Roger Ebert, dodając go do swojej listy „Wielkich filmów”, napisał, że film nie jest tylko wymyśloną bajką lub głupią bajką, ale narracją z głębokim archetypowym pogłosem.

Pinokio i Netflix

W 2022 roku Netflix wypuścił poklatkowy film muzyczny zatytułowany Pinokio, inspirowany oryginalnym projektem Pinokia Gris Grimly, współreżyserowany przez Guillermo del Toro i Marka Gustafsona. W rolach głównych Gregory Mann w roli tytułowej, Ewan McGregor jako Sebastian J. Cricket i David Bradley jako Geppetto.

W przeciwieństwie do oryginalnej historii lub innych jej wersji, Pinokio pozostał drewnianą marionetką pod koniec filmu, ale nadal był uważany na końcu, przez swoich bliskich, za prawdziwego chłopca. Film otrzymał nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany w styczniu 2023 roku.

Jest to „historia miłości i nieposłuszeństwa, gdy Pinokio stara się sprostać oczekiwaniom ojca, ucząc się prawdziwego sensu życia”, osadzona w faszystowskich Włoszech w okresie międzywojennym i II wojnie światowej.

Comments are closed.