Pińczów: Czy Wzgórze Zamkowe stanie się turystyczną ikoną województwa Świętokrzyskiego?

To możliwe dzięki nowemu projektowi, który ma na celu dokonanie rewitalizacji Wzgórza Zamkowego. Inwestycję szacuje się na 6 milionów złotych, zatem możemy się spodziewać zaskakujących wyników.

Jak podaje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa Spieszymy z informacją, że plany inwestycyjne dotyczące wyżej wymienionego miejsca są poważne i długoterminowe. Na zlecenie gminy została już przygotowana koncepcja rewitalizacji Wzgórza Zamkowego. Co najważniejsze – dokument na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na zaplanowane prace.

Dalej wyjaśnia: Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wielki potencjał ma nasze Wzgórze Zamkowe. Chcielibyśmy stworzyć tam miejsce w którym przeszłość łączyłaby się z teraźniejszością. Do najważniejszych planów należy między innymi odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, który niegdyś górował nad naszym miastem. Chcielibyśmy je przekształcić w kolejną atrakcję turystyczną, tworząc trasę rowerowo – pieszą, punkty widokowe oraz park miniatur budowli wykonanych z kamienia pińczowskiego, czyli Pińczaka.

Zakres planowanych prac do przeprowadzenia jest szeroki. Planowana jest nadbudowa i uzupełnienie fundamentów, budowa traktu dla pieszych i rowerzystów, parkingu u podnóża wzgórza, dwóch punktów widokowych, odtworzenie fragmentu historycznej drogi, wycinka drzew w obrębie terenu zamku, a dodatkowo budowa budynku mieszczącego toalety oraz punkt informacji dla turystów. Koszta całego przedwsięzięcia wynoszą blisko 6 milionów złotych, co przekracza możliwości gminy. Dlatego też samorząd dokłada wszelkich starań o pozyskanie dofinansowania projektu.

Staramy się o pozyskanie środków z zewnątrz na tę inwestycję. Wnioskowaliśmy już o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niestety nie przyznano nam środków. Nie poddajemy się i będziemy aplikować w nowym okresie programowania, który obejmuje lata 2021 – 2027 – informuje Włodzimierz Badurak.

Projekt ma na celu przywrócić zamkowi jego wczesnośredniowieczny klimat uwzględniając wymagania nowoczesnej turystyki.

Zamek pełnił niegdyś ważne funkcje obronne ze względu na swoje strategiczne położenie. Podczas mongolskiego najazdu, którego słynnym epizodem była bitwa pod Legnicą, uległ całkowitemu zniszczeniu. Zbudowana została na jego miejscu nowa budowla, której powstanie datuje się na XIII wiek. Dodatkowo należy wspomnieć, że projekt ma ściśle łączyć się z innymi przedwsięzięciami zakładającymi przekształcenie miasta w uzdrowisko.

Źródło: pinczow.naszemiasto.pl   Fot: zamekpinczow.pl

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*