Polscy archeolodzy odwiedzili Waterloo

Grupa polskich naukowców zjawiła się pod Waterloo, gdzie 18 czerwca 1815 roku doszło do jednej z najważniejszej bitew w dziejach świata.

Członkowie Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej „PHEC Thesaurus” z Wielkiej Brytanii mieli zaszczyt zjawić się na polu bitwy w rejonie belgijskiego Waterloo, gdzie 18 czerwca 1815 roku połączone wojska brytyjsko-pruskie pokonały jednostki francuskie, kierowane przez cesarza Napoleona. Polscy badacze zjawili się na polu bitwy w ramach programu „Waterloo Uncovered”, który jest prowadzony od 2015 roku.

Polscy eksploratorzy mieli przyjemność zobaczenia pola bitwy, a także obejrzenia najnowszych znalezisk, jakie regularnie odnajdywane są na polu bitwy pod Waterloo. Dotychczasowe badania prowadzone są w rejonie Hougoumont, farmy o którą toczone były ciężkie boje 18 czerwca 1815 roku.

Bitwa pod Waterloo została uznana przez Edwarda Sheparda Creasy’ego za jedną z piętnastu przełomowych  bitew w dziejach świata. Doprowadziła ona do ostatecznej klęski Napoleona – starcie to było przyczyną drugiej abdykacji cesarza Francuzów.

Źródło: poszukiwacze.org

Fot.: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*