Pomnik centuriona Sentiusa Tectonicusa odsłonięty

W zeszłym tygodniu doszło w Wielkiej Brytanii do uroczystego odsłonięcia pomnika rzymskiego centuriona Sentiusa Tectonicusa.

Do przedstawienie szerszej publiczności 2,5 metrowego pomnika doszło w brytyjskim mieście Wallsend, gdzie niegdyś znajdował się rzymski fort Segedunum. Pomnik stoi w miejscu, które wyznacza zakończenie bądź początek słynnego wału Hadriana. Umiejscowienie go w tym miejscu oraz odsłonięcie go właśnie teraz nie jest przypadkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy 1900 rocznicę objęcia władzy przez cesarza rzymskiego Hadriana. Należy również dodać, że pomnik podkreśla 30 rocznice wpisania wału Hadriana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Twórcą pomnika jest malarz i rzeźbiarz John O’Rourke, który o pomyśle na stworzenie właśnie takiego dzieła powiedział: od samego początku moja koncepcja dla tej rzeźby było stworzenie, z jednej strony żołnierza, ale także duchowego wojownika. John przyznał również, że pomnik ma łączyć ze sobą zarówno przeszłość, teraźniejszość, jak i przyszłość. Autor chciał podkreślić przeszłość miejsca, w którym ów pomnik się znajduję poprzez materiały, którymi się posłużył. Miasto Wallsend znane było swego czasu z przemysłu stoczniowego. 2,5 metrowa rzeźba składa się 575 elementów i wykonana została z ponad 3 ton stali. Imię centuriona zostało wymyślone przez samego autora. Część pierwsza, czyli Sentius pochodzi od służącego w Brytanii rzymskiego centuriona Sentiusa Priscusa, który to nadzorował budowę części wału Hadriana. Natomiast słowo Tectonicus nawiązuje do architektonicznej strony pomnika. John powiedział, że symbolika połączonych komór wewnętrznych i ukryte pole nawiązuje do miłości, mistycyzmu.

Źródła: imperiumromanum.edu.pl, chroniclelive.co.uk

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*