Już jutro dowiemy się o kozackich Termopilach w obronie Rzeczypospolitej

Już jutro na kanale Andrzej Włusek – Historia poza horyzont premiera kolejnej ciekawostki historycznej. Tym razem autor opowie nam o nieznanych epizodach bitwy pod Chocimiem 1621 roku, w której Kozacy Zaporoscy mieli swoje Termopile w obronie Rzeczypospolitej.

Bitwa pod Chocimiem 1621 roku jest zaliczana do największych bitew XVII wieku. Wzięło w niej udział po obu stornach około 300 tysięcy ludzi. Wojska Rzeczypospolitej musiały stawić opór potędze Turcji i powstrzymać jej potężną armię u granic państwa. W bitwie tej brało udział około 40 tysięcy Kozaków pod dowództwem hetmana kozaków rejestrowych Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, jednego z najwybitniejszy dowódców kozackich.
Zanim polsko-litewska armia dotarła pod Chocim, Kozacy wkroczyli zbrojnie do Mołdawii i na rozkaz króla mieli łupić i palić wszystko co się da tak, aby sułtan ze swoją armią szedł przez spaloną ziemię.
Znając kozacką fantazję, nie tylko wykonali rozkaz króla, lecz też postanowili powstrzymać marsz wielkiej armii tureckiej. Ale o tym dokładnie dowiemy się już jutro.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*