Powstanie mural z wizerunkiem Mariana Rejewskiego

W Bydgoszczy na fragmencie kamienicy, w której mieszkał kryptolog Marian Rejewski powstanie mural z jego wizerunkiem. Mieszkał w nim w latach 1962-1969. To on wraz z kolegami złamał tajemnicę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Autor pracy, Julian Nowicki wykorzystał do podziału kompozycji to, że płaszczyzna w środkowej części muru znajduje się nieco w głębi. W tej płycinie umieszczono fragment rzeczywistej podobizny kryptologa niejako „odszyfrowanej”, a na jej obramowaniach są zarysy portretu utworzone przez zwielokrotniony kod Enigmy. Dzięki temu portret Rejewskiego jest częściowo zaszyfrowany. Całość będzie utrzymana w odcieniach szarości, przełamanej różem.

Projekt Nowickiej zwyciężył w konkursie na mural związany z postacią Rejewskiego. Wzięło w nim udział 15 podmiotów.

Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 r. w Bydgoszczy. Był polskim matematykiem i kryptologiem. Do 1939 r. był pracownikiem wywiadu wojskowego (Biuro Szyfrów nr 4). Stworzony przez niego wspólnie z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim zespół w styczniu 1933 złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma i zbudował jej działającą kopię.

Do Polski wrócił w 1946 r., gdzie czekała na niego żona i dwójka dzieci. Do emerytury pracował w bydgoskich zakładach na podrzędnych stanowiskach. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*