Uczeni Big Data Institute na University of Oxford we współpracy z Massachusetts Institute of Technology utworzyli algorytmy pozwalające zintegrować dane genetyczne 27 milinów ludzi, jest to początek w większym projekcje.
Przyśpieszający rozwój technologiczny otwiera, co raz więcej możliwości m.in. utworzenie ludzkiego rodowodu. W badaniu wspomnianym wyżej wykorzystano 3609 sekwencji genetycznych z 215 populacji oraz genomy 3 neandertalczyków, denisowianina oraz genomy czteroosobowej rodziny, która żyła na Syberii około 4600 lat temu. Wyniki pozwoliły m.in. określić miejsce życia naszych przodków, co z kolei pozwala na odkrycie wydarzeń z historii naszego gatunku.
Utworzenie jednego wielkiego ludzkiego drzewa genetycznego jest możliwe, już dziś istnieje wiele baz z takimi danymi. Problem stojącym przed naukowcami jest znalezienie sposobu na połączenie pokaźnej ilości danych, dzięki pracą brytyjskich i amerykańskich badaczy rozwiązanie jest bliskie.
„Na podstawie zintegrowanych danych zrekonstruowaliśmy genomy naszych przodków i wykorzystaliśmy je do stworzenia serii powiązanych drzew ewolucyjnych. Następnie oceniliśmy gdzie i kiedy przodkowie ci żyli, wyjaśnia jeden z autorów badań.” tłumaczy doktor Anthony Wilder Wohns.
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Krystian Styczyński