Ruiny starsze od egipskich piramid odnalezione w Kanadzie

Zespół kanadyjskich doktorantów odkrył starożytną osadę, która powstała przed zbudowaniem piramid w Egipcie. Jak podaje telewizja CTV News studenci archeologii z Uniwersytetu Victorii odkryli najstarszą osadę w Ameryce Północnej. Ruiny starożytnej wioski znajdują się 300 mil na północ od Victorii w Kolumbii Brytyjskiej. Badacze natrafili na narzędzia do rozpalania ognia, włócznię oraz miejsce starożytnego paleniska z którego pozyskano płatki węgla drzewnego. Wykorzystując metodę datowania radiowęglowego naukowcy ustalili, że został on spalony 14 000 lat temu.

„Pamiętam, kiedy dostaliśmy wyniki z datami wysłanych do badania próbek, wszyscy usiedliśmy z wrażenie a komuś wyrwało się: „Cholera, to jest naprawdę stare”- mówi Alisha Gavrueau, kierująca zespołem kanadyjskich doktorantów, którzy prowadzili badania archeologiczne w 2016 roku. Inspiracją dla całego zespołu, była wysłuchana ustna historia rdzennej ludności Kanady – Heilstuk, czyli plemienia północnoamerykańskich Indian zamieszkujących kiedyś licznie, między innymi, okolice Kolumbii Brytyjskiej. Ta jedna z trzech rdzennych grup ludności w Kanadzie, od tysięcy lat przekazywała sobie ustnie swoją historię. Badaczy najbardziej zaintrygowała opowieść o miejscach w zachodniej części Kolumbii Brytyjskiej, których gospodarzami byli przodkowie plemienia Heilstuk. Według ludowej opowieści, właśnie ten obszar Kanady nie zamarzł w czasie ostatniej epoki lodowcowej, co umożliwiło osadnictwo i schronienie. Wykopaliska na wyspie Triquet zdają się potwierdzać to co mieli usłyszeć doktoranci z Uniwersytetu Victorii. Zespół znalazł starożytne haczyki i włócznie, a także narzędzia do rozpalania ognia. Jednak naprawdę trafili w dziesiątkę, gdy znaleźli starożytne palenisko do gotowania, z którego mogli uzyskać płatki węgla drzewnego spalone przez prehistorycznych Kanadyjczyków. Wykorzystując datowanie węgla na płatkach węgla drzewnego, naukowcy byli w stanie ustalić, że osada pochodzi z 14 000 lat temu, dzięki czemu jest znacznie starsza niż piramidy starożytnego Egiptu, które zostały zbudowane około 4700 lat temu.

Jak twierdzi kierująca zespołem Alisha Gavrueau: „To co odkryliśmy, zmienia naszą koncepcję sposobu w jaki Ameryka Północna została zaludniona”. Naukowcy planują dalsze prace archeologiczne w tym rejonie Kanady, licząc na to, że uda im się jednoznacznie potwierdzić historię osadnictwa Ameryki Północnej. Aktualnie najpopularniejsza teoria mówi o tym, że ludy północnoamerykańskie przybyły do Kanady przez most lodowy łączący Azje z Alaską. Inna zaś, którą głoszą naukowcy z Uniwersytetu Victorii, twierdzi, że pierwszymi osadnikami byli myśliwi podróżujący na łodziach, którzy polowali na wodne ssaki. Naukowcom życzymy powodzenia w dążeniu do prawdy.

Piotr Podsiadłowski

Źródło: dailypoliticjournal.com
Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*