Średniowieczne podziemia będą nową atrakcją Bystrzycy?

Bystrzyc Kłodzka chce udostępnić podziemia miasta dla zwiedzających. Miasto stara się o dofinansowanie do tego projektu. Ostatni raz trasa pod miastem była publicznie dostępna w 2003 roku.

Ciąg korytarzy znajduje się pod placem Wolności. Łącznie jest to kilkadziesiąt pomieszczeń, które były przede wszystkim magazynami. Stan techniczny nie pozwala jednak na udostępnienie trasy do użytku publicznego. Dlatego też urzędnicy poszukują funduszy na odnowienie podziemnych labiryntów.

Bystrzyca Kłodzka czeka na środki, które w przyszłości pozwolą udostępnić trasę do zwiedzania. (…) Tak jak we wszystkich podobnych miastach np. w Jarosławiu, Sandomierzu czy Kłodzku były tam magazyny. Pomieszczenia (…) mają stanowić zaczątek podziemnej trasy turystycznej – komentuje całą sprawę Bogusław Bieńkowski z Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

Przez ostatnie lata prace eskpolracyjne i badawcze prowadzili tam różni specjaliści (m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, górnicy czy z Przedsiębiorstwa Robót Rewaloryzacyjnych w Bystrzycy Kłodzkiej). Jak informują – najstarsze pomieszczenia mogą pochodzić nawet z okresu średniowiecznego.

Źródło : klodzko.express-miejski.pl

Adam Buciński

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*