Tajemna historia świata │Recenzja

N. Redfern, Tajemna historia świata. Teorie spiskowe od starożytnych wizyt obcych po nowy ład światowy

 

Teorie spiskowe od zawsze miały swoich fanów. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że niemal każde wydarzenie historyczne doczekało się – mniej lub bardziej wiarygodnej – teorii spiskowej, która je wyjaśnia. Może zaskakiwać fakt, że niektórzy ludzie nadspodziewanie łatwo odrzucają „klasyczną” interpretację historii na rzecz nawet najbardziej niesamowicie brzmiących teorii.

Przekonujemy się o tym, sięgając po książkę Nicka Redferna pod tytułem „Tajemna historia świata. Teorie spiskowe od starożytnych wizyt obcych po nowy ład światowy”. Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis. Jej autorem jest brytyjski dziennikarz. W swoim dorobku ma już ponad trzydzieści książek poświęconych niewyjaśnionym zagadkom oraz teoriom spiskowym.

We wstępie do „Tajemnej historii świata” stwierdza, że „historia dawna, współczesna, jest w podobnej sytuacji jak dinozaury – nieustannie grozi jej wyginięcie. Dopóki się nie zmobilizujemy i nie zrozumiemy, że całe nasze dzieje, dobre i złe, a nawet potworne, winny być powszechnie znane niezależnie od tego, jak przykre może się to dla nas okazać, pozostaniemy w pewien sposób ślepi”.

Sama publikacja – ładnie wydana, z ilustracjami – została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich poświęcona jest „starożytnym wizytom obcych”. Autor właściwie proponuje w niej reinterpretację niemal całej historii starożytnej. Kilka tekstów poświęconych jest Biblii. Zdumiony czytelnik może więc przeczytać o tym, że Dziesięć Przykazań Mojżesz otrzymał właśnie od „obcej cywilizacji”. Według książki Arka Przymierza była niczym innym, jak „śmiertelnie groźną bronią”. Prorok Ezechiel w również opisał swoje spotkanie z ET. Goliat był potomkiem kosmicznych bogów, a słynne plagi egipskie to „pozaziemskie wirusy”. Również – oczywiście według autora – prorok Jonasz miał zostać porwany przez kosmitów. Książka porusza także takie tematy, jak: Atlantyda, legendy Indian amerykańskich czy słynną „twarz na Marsie”.

Druga część książki nosi tytuł „teorie spiskowe”. Jest to zarazem najdłuższy fragment całej książki. Wiele tekstów autor poświęcił zamach na znane postacie z historii. Przeczytamy więc o zabójstwie Abrahama Lincolna, Johna F. Kennedyego, Martina Luthera Kinga czy Johna Lennona. Autor zastanawia się także, czy możliwe jest, że Adolf Hitler przeżył drugą wojnę światową? Również w tej części książki nie brakuje tekstów poświęconych kosmitom. Od katastrofy UFO w Roswell, poprzez „strefę 51” i tajne samoloty i technologię obcych. Przeczytamy także o słynnych kręgach w zbożu i technice „szpiegowania umysłów”.

Książkę zamykają teksty, poświęcone tematyce „nowego ładu światowego”. Składają się na nie: sprawa ataku na World Trade Center, epidemii ptasiej grypy czy zabójstwo Osamy bin Ladena.

Reasumując stwierdzam, że „Tajemna historia świata. Teorie spiskowe od starożytnych wizyt obcych po nowy ład światowy” to pozycja idealna dla wszystkich miłośników teorii spiskowych.

Wydawnictwo: Rebis

Ocena recenzenta: 3/6

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*