W Szwecji odnaleziono groby z epoki wikingów

Unikalne znalezisko w postaci pochówku dwóch łodzi z epoki wikingów, odkryto w Szwecji w plebanii Gamla Uppsala. Jedna z dwóch mogił była w nienaruszonym stanie, z resztkami mężczyzny, konia i psa. Ten rodzaj pochówku był bardzo rzadki wśród wikingów, jeżeli stosowali taką formę grzebania zmarłych, dotyczyło to niezwykle wyjątkowych postaci wśród społeczności. Dlatego naukowcy swoje odkrycie uważają za rewelacyjne.

Oba groby zostały odnalezione w trakcie poszukiwań archeologicznych w plebanii Gamla Uppsala. Początkowo odkopano średniowieczną piwnicę i studnie, potem naukowcy pod nowocześniejszymi odkryciami zauważyli coś znacznie cenniejszego. Jak mówi jeden z archeologów Anton Seiler: „Dwa pochówki łodzi, zostały wykopane w ciągu ostatniego miesiąca. To wyjątkowe wykopalisko, ostatni statek pogrzebowy został tutaj wykopany 50 lat temu”. Trumna ze statku był rzadką praktyką, zarezerwowaną wyłącznie dla wyjątkowych osób. Zmarłego umieszczano na łodzi, wraz z bronią, precjozami i wszelkiego rodzaju bogactwem. Taki rodzaj wyróżnienia po śmierci jest charakterystyczny dla epoki Vandel (550-800 n.e) i epoki Wikingów, którzy powszechnie dokonywali spalenia zmarłych, więc bez wątpienia w grobach pochowano wyjątkowych ludzi.  W całej Szwecji odkryto zaledwie około dziesięciu takich miejsc, głównie w prowincjach Uppland i Västmanland w środkowej Szwecji.

„Tylko mała grupa ludzi, została pochowana w ten sposób. Jest bardzo prawdopodobne, że byli to wyjątkowi ludzie w społeczeństwie, ponieważ liczba statków, służących jako trumna jest bardzo mała”-mówi Anton Seiler. Jeden z odkrytych grobów został zniszczony przez zbudowaną w XVI wieku piwnicę, za to drugi zachował się w świetnym stanie. Na rufie statku znaleziono mężczyznę, razem z jego mieczem, tarczą oraz grzebieniem. Na dziobie znajdował się koń i pies, zwierzęta miały towarzyszyć zmarłemu po śmierci.

Znalezisko, nienaruszone przez plądrowanie i tak świetnie zachowane, stanowi wyjątkową okazje dla naukowców, aby zbadać wszystko za pomocą nowoczesnych technik analizy i dokumentacji. To będzie pierwszy raz w Szwecji.

 Źródło: Medivalists.net
Fot. Wikimedia Commons

Piotr Podsiadłowski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*