Welcome Stranger, największy samorodek złota w historii

5 lutego 1869 znaleziono największy samorodek złota w historii, zwany Welcome Stranger

Tego dnia 1869 roku znaleziono największy samorodek złota w historii, nazwany Welcome Stranger

Welcome Stranger, największy samorodek złota w historii, został znaleziony przed dwóch poszukiwaczy przygód w 1869 roku. Do dziś nie zachowała się żadna fotografia, posiadamy jedynie drzeworyt przedstawiający największy samorodek złota w historii.

Przypadkowe szczęście

32-letni John Deason i 35-letni Richard Oates, dwaj kornwalijczycy mieszkający w Australii, trudnili się poszukiwaniem złota, jak wielu im podobnych. Nieopodal miasteczka Dunolly w australijskim stanie Victoria, około 100 kilometrów od Melbourne, praktycznie zaraz obok domu – zaledwie 80 metrów, Deason uderzał kilofem do momentu, aż nie usłyszał charakterystycznego metalicznego dźwięku.

Podczas odsłaniania znaleziska coraz bardziej rosło zdumienie Deason’a, gdyż samorodek był coraz większy. Próba wydostania go z ziemi zakończyła się złamaniem kilofa. Do pomocy wezwał Oates’a, wraz z nim wydobyli na światło dzienne coś, co dziś nazywamy  Welcome Stranger. Nie wiadomo, który z nich wypowiedział te słowa, lecz zapisały się jako nazwa największego samorodka złota w historii.

Welcome Stranger – największy samorodek złota w historii

Przed przetopieniem był olbrzymi problem, jak go przetransportować, jego obliczona waga rafinowana wynosiła 97,14 kilograma (3123 uncji). Samorodek był zrośnięty z bryłą kwarcu, podnosiło to jego wagę. Ostateczna gramatura, która podlegała transakcji, wynosiła nieco ponad 2 268 uncji (ok. 70 kg), mierzył 61 na 31 cm (24 na 12 cali).

Według relacji pierwsza reakcja kierownika na widok tak ogromnego samorodka wyrażała zdziwienie i przerażenie. Małe fragmenty zostały zachowane na pamiątkę przez znalazców oraz ich przyjaciół szacowanych na łącznie kolejne 1,46 kilograma (47 uncji).

Wystawiony czek sięgał kwoty 9 000 funtów, po doliczeniu jeszcze złota wydobytego z kwarcu doliczono dodatkowe 436 funtów.

Dalsze losy znalazców i Welcome Stranger

Welcome Stranger bardzo szybko został przetopiony, nie pozwoliło to na sfotografowanie. Sztabki przewieziono do Melbourne, następnie parowcem Reigate 21 lutego popłynęły do Anglii celem zdeponowania ich w Banku Anglii.

Deason kontynuował wydobycie złota przez większość swojego życia. Szczęście już niestety się do niego nie uśmiechnęło, większość fortuny stracił podczas nieudanych inwestycji, zmarł w wieku 85 lat 13 września 1915 roku. Oates wyruszył do Anglii, gdzie poślubił Jane Penrose, po pewnym czasie wrócili do Australii, gdzie doczekali się czwórki dzieci. Zakupili 800 akrów ziemi i żyli z jej uprawy, zmarł w wieku 75 lat, 29 października 1906 roku.

W pobliżu miejsca, gdzie znaleziono Welcome Stranger stoi dziś obelisk, wzniesiono go w 1897 roku.

Comments are closed.