Czy wiesz, że polska księżniczka była cesarzową Hiszpanii?

Ryksa urodziła się w 30 latach XII wieku i była wnuczką Bolesława Krzywoustego i córką Władysława Wygnańca. Jej matką była Agnieszka z rodu Babenbergów, książąt Austrii, a jednocześnie przyrodnia siostra Konrada, który w 1138 roku został królem Niemiec.
Jej ojciec, który sprawował władze seniora w kraju, przegrał zatarg z młodszymi braćmi i musiała uciekać wraz z całą rodziną do Niemiec. Tam mimo zabiegów nie otrzymali żadnej pomocy zbrojnej od króla Konrada w walce z juniorami. Konrad obdarował ich zamkiem w Saksonii a sam zajął się swoimi sprawami.
Jej sytuacja jako młodej kobiety stawała się coraz cięższa. Jako panienka bez posagu nie mogła liczyć na księcia z bajki.
Jednakże niebawem miało się to zmienić. Z Hiszpanii przybyło poselstwo, które miało za zadanie znaleźć królowi Kastylii, Alfonsowi VII małżonkę.
Hiszpania była podzielona na kilka mniejszych królestw a Alfons VII podporządkował sobie Aragonię i Nawarrę. Ponieważ panował nad innymi królami, musiał jakoś zaznaczyć swoją wyższość nad innymi. Posłużył się panującym wówczas zwyczajem, zgodnie z którym zwierzchnikiem królów był cesarz, i ogłosił się imperatorem.

Jako, że Konradowi zależało na sojuszu z Alfonsem, zaczął szukać dla niego żony. I w tym momencie na scenę wchodzi młoda Ryksa, która była doskonałą kandydatką. Mimo tego, że jej ojciec niż nie znaczył to nadal była siostrzenicą króla Niemiec.
Ślub odbył się w 1152 roku. Od tej chwili przestałą być nikogo nie interesującą biedną księżniczką, stałą się powszechnie szanowaną cesarzową. Lecz niestety okres szczęścia nie trwał długo, jej mąż zmarł podczas wojny z Maurami w 1157 roku.
Ryksa nie była lubiana przez dzieci Alfonsa z pierwszego małżeństwa, a nabrzmiewający konflikt z nimi spowodował, iż musiała opuścić Kastylię.
Udała się do Aragonii, gdzie poślubiła hrabiego Prowansji Rajmunda Berengara. Małżeństwo było zaaranżowane przez jej kuzyna, cesarza Fryderyka Barbarossę. Zależało mu na dobrych stosunkach z hrabią, gdyż szukał sojuszników przeciw królowi Francji.
Ryksa zachowała tytuł cesarzowej a małżeństwo układało się dobrze. Niestety po 5 latach w 1161 roku, Rajmund zmarł podczas oblężenia Nicei. Po jego śmierci w Prowansji wybuchła wojna domowa, co spowodowało, iż nasza bohaterka musiała opuścić to miejsce.
Nie wiadomo dokładnie jakie były losy naszej księżniczki. Wiadomo, że wyszła za mąż za Albrechta von Eversteina, mało znaczącego hrabiego niemieckiego. Prawdopodobnie zmarła 16 czerwca 1185 roku.

AW

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*