wyzwolenie Bredy 1944, polski żołnierz

29 października 1944 roku 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka wyzwoliła Bredę

Tego dnia 1944 roku 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka wyzwoliła miasto Breda w Holandii

Wyzwolenie Bredy udało się 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka pod koniec października w 1944 roku. Miasto spod niemieckiej okupacji udało się zdobyć bez ofiar cywilnych i poważnych uszkodzeń miasta, o co zadbał sam gen. Maczek. Holendrzy do dziś upamiętniają polskich żołnierzy.

Wyzwolenie Bredy przez 1 Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka nie było jedyną taką sytuacją. I przed, i po, polscy żołnierze brali udział w wyzwoleniu wielu holenderskich miast. Po wydarzeniach w  Normandii polska 1 Dywizja Pancerna ścigała Niemców wzdłuż wybrzeża kanału La Manche. Dywizja wkroczyła do Belgii w pobliżu miejscowości Poperinge.

  • 6 września wyzwoliła Ypres,
  • 7 września wyzwoliła Roeselare i Tielt,
  • 8 września wyzwoliła Hooglede, Ruiselede, Aalter,
  • 9 września wyzwoliła  Evergem, Sint-Niklaas,
  • 12 września wyzwoliła Lokeren,
  • 14 września wyzwoliła Stekene i Sint-Gillis-Waas,
  • 16 września wyzwoliła Moerbeke i Beveren.

W połowie września Polacy wzięli udział w bitwie o ujście Skaldy, w której dywizja oczyściła z Niemców wschodnią połowę Zeeuws-Vlaanderen. W międzyczasie wyzwoliła Axel, w niezwykle krwawej bitwie, i Terneuzen.

Pod koniec września rozmieszczono ich w Noorderkempen. 30 września 1 Dywizja wyzwoliła Merksplas. W dniach 1-25 października walczyła o wyzwolenie Baarle Hertog/Nassau.

Wyzwolenie Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Maczka

Dwa dni później dowódca Dywizji otrzymał rozkaz wyzwolenia Bredy. 28 października polscy żołnierze rozpoczęli wypieranie niemieckich żołnierzy na obrzeżach miasta. Niemcy spodziewali się ataku z zachodu. Tymczasem polscy żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej pod dowództwem płk. Tadeusza Majewskiego zaatakowali od wschodu, obchodząc wcześniej miasto. Jednocześnie 3. Brygada Strzelców pod dowództwem płk. Franciszka Skibińskiego zaatakowała z południowego zachodu, co pozwoliło okrążyć przeciwnika.

Niemieckie dywizje 256., 711. i 719. wycofały się z miasta. Uniknięto przelewu krwi, nie zginął żaden cywil. Choć wydaje się, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, to Holendrzy do dziś są wdzięczni nie tylko za brak strat cywilnych, ale i brak szkód w samym mieście. W trakcie odbijania wielu holenderskich miast, w trakcie walk dochodziło do śmierci wielu mieszkańców, jak i cierpiała sama architektura i infrastruktura miasta.

29 października 1944 roku została wyzwolona Breda. Bez strat cywilnych, dzięki udanemu atakowi generała Stanisława Maczka.

Dziś w Bredzie, obok polskiego cmentarza, na którym pochowano gen. Maczka i 160 innych polskich żołnierzy, znajduje się Maczek Memorial Breda.

Napisy dziękujemy wam Polacy na witrynie sklepowej w Holandii, w Moerdijk
Napisy dziękujemy wam Polacy na witrynie sklepowej w Holandii, w Moerdijk

Zimą 1944-45 roku 1 Dywizja strzegła sektora na południowym brzegu Mozy, od Tholen przez Moerdijk do ’s-Hertogenbosch. W tym czasie doszło m.in. do krwawej bitwy o Capelse Veer z oddziałami niemieckimi. Po stronie aliantów istniała obawa, że niemiecki przyczółek pod Capelse Veer zostanie wykorzystany przez Niemców do ataku na Antwerpię i wsparcia ofensywy w Ardenach. Na początku 1945 roku więc, 1 Dywizja została przeniesiona do Overijssel. Następnie podążała wzdłuż granicy holendersko-niemieckiej, przez Drenthe i Groningen.

Następnie wyzwolili Emmen, Veendam i Stadskanaal.

Comments are closed.