26 grudnia 1918 roku, w dniu poprzedzającym wybuch powstania wielkopolskiego, przybył do Poznania znany na całym świecie, Ignacy Jan Paderewski. Jego przyjazd spowodował wybuch patriotycznej euforii i był iskrą zapalną początku zrywu Wielkopolan. Jak co roku od niemal 30 lat, odbyła się inscenizacja tego wydarzenia.
Niech żyje wolna Wielkopolska! Niech żyje Ignacy Jan Paderewski! Niech żyje Poznań! – takie okrzyki wznoszono przy wjeździe Paderewskiego do Poznania. Następnie, wedle tradycji, odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego, a Paderewski przemówił do tłumu: Poznaniacy i Wielkopolanie. Pozdrawiam was w imieniu wszystkich Polaków, szczególnie tych z zagranicy – Ameryki i Europy. Pozdrawiam jako delegat Komitetu Narodowego z Paryża. Jestem szczęśliwy, że mogę być na wielkopolskiej ziemi w Poznaniu, gdzie działacie i cenicie prace organiczną i gospodarczą. Cieszę się, że możemy wspomnieć takich wspaniałych Wielkopolan, jak doktor Karol Marcinkowski, Hipolit Cegielski i wiele innych osób. Ojczyzna nasza się odradza po latach niewoli powstaje nowa Polska. Wzywam wszystkich Polaków do wspólnego tworzenia nowej Ojczyzny od morza po Tatry.
Mistrzu i ambasadorze naszej sprawy. Zaaferowany tym, co dzieje się na świecie możesz nie wiedzieć, że w Poznaniu jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To 280 mkw. Czy to dużo? Zobowiązuję się, że od przyszłego roku zrobimy wszystko, by eskpozycja miała 3 tys. mkw, tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Powstanie wielkopolskie i pamięć o nim jest wciąż głęboko zakorzeniona w świadomości Wielkopolan. Co roku odbywają się obchody jednego z największych polskich zrywów niepodległościowych, którego 100. rocznica przypada w nadchodzącym roku.
Źródło: gloswielkopolski.pl
Fot.: domena publiczna