Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Wykład dr. Pawła Kosińskiego (IPN) zatytułowany „Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945” odbędzie się w sobotę, 29 lutego o godz. 15. w siedzibie Muzeum Dulag 121. Wydarzenie zostało objęte przez nasz portal patronatem medialnym.

Tematem prelekcji dr. Pawła Kosińskiego będą zbrodnie popełnione na terenie Pruszkowa w okresie niemieckiej okupacji. Od 8 września 1939 do 17 stycznia 1945 roku urzędujący na terenie miasta niemieccy żołnierze i funkcjonariusze dopuścili się licznych mordów na jego mieszkańcach, ludności zamieszkującej okoliczne wsie czy osobach przyjezdnych. W czasie okupacji jednym z największych okrucieństw była likwidacja pruszkowskiej społeczności żydowskiej, która nie odrodziła się już po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami bezwzględnej działalności okupanta stali się również pruszkowianie tzw. aryjskiego pochodzenia.

Dr Paweł Kosiński – pracownik Biura Badań Historycznych IPN, historyk, archiwista, badacz stosunków polsko-niemieckich w pierwszej połowie XX w.; autor m. in. „Prusy Zachodnie 1914 – Pomorze 1920. Ludność regionu wobec przemian politycznych okresu pierwszej wojny światowej” (2002).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*