Napoleon na zesłaniu na wyspie św. Heleny

15 października 1815 roku miało miejsce zesłanie Napoleona na wyspę św. Heleny

Tego dnia 1815 roku miało miejsce zesłanie Napoleona na wyspę Św. Heleny

Zesłanie Napoleona na wyspę św. Heleny miało miejsce po jego kolejnych porażkach tzw. stu dni Napoleona, w tym klęsce po Waterloo.

Napoleon powrócił z Elby w 1815 roku, jednak podjęte działania wojenne w okresie tzw. „stu dni Napoleona” okazały się jego łabędzim śpiewem. Po klęsce wojsk francuskich na terenie Belgii ( między innymi klęska pod Waterloo) Bonaparte ponownie został obalony i internowany na Wyspie Świętej Heleny.

Zesłanie Napoleona na wyspę św. Heleny zapoczątkowało jego pobyt tam przez 6 lat, aż do dnia swojej śmierci. Zmarł 5 maja 1821 roku w wieku 51 lat, jego zwłoki dopiero w 1840 roku dopiero zostały złożone w Paryżu w kościele Inwalidów. Zanim jednak zmarł podejmował 3 próby samobójcze, które kończyły się niepowodzeniem.

Przyczyny śmierci Napoleona nie są jednak do końca pewne, najbardziej powszechną opinią jest ta, głosząca, że Cesarz Francuzów został otruty arszenikiem. Diagnoza ta została jednak wykluczona przez zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Szwajcarii, który stwierdził iż Bonaparte zmarł na raka żołądka i nawet współczesna medycyna nie dała by mu dłuższego okresu życia niż rok.

Badacze opierali się nie tylko na badaniach ale i na opisach lekarzy oraz osób obecnych przy Napoleonie w czasie ostatnich miesięcy życia na Św. Helenie. Główną przyczyną nowotworu mogło być spożywanie dużej ilości soli, której używano do konserwacji prowiantu oraz mała ilość świeżych owoców i warzyw jaka obecna była w diecie wodza, który spędzał większość życia na polu bitwy.

Ponad to według naukowców Napoleon był uwarunkowany genetycznie, ponieważ jego ojciec oraz brat Lucjan i siostra Paulina również zmarli na raka żołądka. Zupełnie inną diagnozę postawił emerytowany lekarz z Danii Arne Socerensen, który w 2009 roku wydał książkę pt. „Nerki Napoleona”. Według niego Bonaparte miał problemy z układem moczowym już od najmłodszych lat i to właśnie ta choroba stała się przyczyną śmierci Cesarza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*