Zimowisko 1019. Zmiany

A gdy wrócił do Kijowa i przeszły cztery lata, na piąty rok przypomniał sobie konia , od którego kiedyś czarownicy przepowiedzieli mu śmierć. I przywołał nadkoniuszego mówiąc: „Gdzie jest koń, któregom kazał karmić i mieć o niego staranie?” On zaś rzekł: „Umarł”. Oleg zaś pośmiał się i ukorzył wróżbitę, mówiąc: „Nieprawdę mówią czarodzieje, wszystko to kłamstwo: koń umarł, a jam żyw”. I kazał osiodłać konia: „niech ujrzę kości jego”. I przybył na miejsce, gdzie leżały jego gołe kości i goła czaszka, zsiadł z konia i pośmiał się, mówiąc: „Azali od tej czaszki miałem przyjąć śmierć?” I stąpił nogą na czaszkę, i wypełzła żmija i ukąsiła go w nogę. On z tego rozchorował się i umarł.

W ten barwny sposób śmierć Olega Rurykowicza zrelacjonował pod 912 r. ruski kronikarz, pokazując w ten sposób niestałość bytu i jego ulotność.  Czas zmian wynikających często z przyczyn losowych dosięgał we wczesnym średniowieczu wszystkich bez względu na status społeczny i pochodzenie. Szczególnym zaś momentem takich przemian musiała być zima, kiedy ówczesny człowiek walczył o przetrwanie mierząc się z ustawicznym chłodem, kończącymi się zapasami żywności czy zagrożeniem ze strony obcych przybyszów.

Nadal wciąż wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc jednak przekonać się na własnej skórze jak taka egzystencja mogła przebiegać, zapraszamy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „Zmiany” i będzie to ponownie wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych nogach i otwartych umysłach. Spotykamy się już 19-20 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat.

Przypominamy, że wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

dr Marcin Danielewski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*