Zmarł Papcio Chmiel!

Dzisiaj w wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski czyli znany Papcio Chmiel, twórca kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’tomek”.

Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch”. Znany był z talentu plastycznego przez co w wojsku ilustrował nawet wojskową gazetkę. W 1947 r. związał się z malutką redakcją czasopisma młodzieżowego „Świat Przygód”, które dwa lata później połączyło siły z dwutygodnikiem „Na Tropie”. W taki oto sposób powstał dziś już legendarny harcerski „Świat Młodych”.

W redakcji „Świata Młodych” pracował aż do emerytury. W międzyczasie skończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie, uzyskując dyplom na wydziale grafiki.

25 października 1957 roku na łamach czasopisma „Świat Młodych”, po raz pierwszy zostały opublikowane przygody „Tytusa, Romka i Atomka”.

Jest on prekursorem polskiego komiksu. Jego historyjki pierwotnie drukowane w prasie znalazły swoje miejsce w wersji książkowej.

Przygody dwóch harcerzy oraz sympatycznej małpy Tytusa przez lata bawiły i kształciły młode pokolenia. Do dzisiaj nadal ukazywały się kolejne księgi, w których Papcio Chmiel opisywał przygody naszej zabawnej trójki. Jest to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa. Komiks doskonale wpisał się w pop-kulturę i urósł już do miana komiksu kultowego, którym zaczytują się młodzi jak i starsi. Najnowsza część przygód całej trójki ukazała się w październiku 2019 r. Był to „Tytus, Romek i A’Tomek na jedwabnym szlaku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”

Za swoją twórczość został odznaczony Orderem Uśmiechu. 31 maja 2007  roku Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 2 sierpnia 2009 roku w Parku Wolności został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Zamierzam dożyć 100 lat – zapowiadał Papcio Chmiel. Zmarł w wieku 97 lat w Warszawie.

One Comment

  1. Wielka strata…pamiętam z dzieciństwa komiksy z Tytusem, Romkiem i a’Tomkiem. Ta wiadomość spowodowała, że zamówię kilka ksiąg dla swojego syna. To naprawdę wartościowa pozycja dla rozwoju młodych ludzi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*