Zmarła Tamara Pietkiewicz, aktorka i więźniarka Gułagu

18 października zmarła w wieku 97 lat Tamara Pietkiewicz. Była aktorką, pisarką, więźniarką Gułagu. Miała polskie korzenie.

Urodziła się 29 marca 1920 roku w dzisiejszym Petersburgu – wcześniejszym Piotrogradzie. Jej ojciec był Polakiem. W 1943 roku została aresztowana wraz z mężem. Skazana na 7 lat pozbawienia wolności, utratę mienia, dostała się do łagrów sowieckich. W łagrze urodziła dziecko, które zostało jej odebrane w czasie późniejszym. Wyszła na wolność w 1950 roku. Pracowała w radzieckich teatrach, a do rodzinnego miasta wróciła dopiero w 1959 roku.

W książce Jak bucik bez pary opisała swoją historię oraz innych Rosjan żyjących w sowieckim reżimie. Lektura ukazała się w 1993 roku w Rosji, a w Polsce 16 lat później, czyli w 2009 roku. Na jej podstawie powstał film dokumentalny. Została przetłumaczona w Niemczech.

Wydana w 2009 roku książka Jak bucik bez pary była dla Pietkiewicz upamiętnieniem jej ojca, Polaka, który został aresztowany oraz stracony dwa lata przed wybuchem II Wojny Światowej.

W 1998 roku została oznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za propagowanie kultury polskiej.

Źródła: dzieje.pl, rp.pl

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*