Zofia Kossak-Szczucka

10 sierpnia 1889 roku urodziła się Zofia Kossak-Szczucka

Tego dnia 1889 roku urodziła się Zofia Kossak-Szczucka, pisarka oraz uczestniczka ruchu oporu organizacji „Żegota”

Zofia Kossak-Szczucka urodziła się w Kośminie w rodzinie artystów malarzy. Swoją popularność zdobyła powieściami historycznymi. Już w październiku 1939 r. redagowała konspiracyjne pisma „Polska żyje!”, a dla młodzieży „Orlęta”. W jej mieszkaniu 5 listopada 1939 r. wykonano 90 egzemplarzy pierwszego numeru powielanego „Biuletynu Informacyjnego”.

TU przeczytasz o najstarszym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata w Polsce

Do konspiracji ugrupowań katolickich weszła pod pseudonimami „Ciotka” i „Weronika”. Od początku 1940 r. ukrywała się. Współtworzyła katolicki Front Odrodzenia Polski, redagowała jego „Prawdę”. Współpracowała z pismami Delegatury Rządu na Kraj. 27 września 1942 r. z Wandą Krahelską-Filipowiczową „Aliną” inicjowała powstanie Komitetu, późniejszej Rady Pomocy Żydom („Żegota”). Przewodniczyła mu do 4 grudnia.

We wrześniu 1943 r. została przypadkiem zatrzymana z „dobrą” kennkartą jako Zofia Śliwińska. Z racji posiadania przy sobie prasy konspiracyjnej, zesłano ją do Auschwitz. Tam została rozpoznana i przeniesiona na Pawiak. Oczekiwała wykonania wyroku śmierci. Delegatura wykupiła ją przed powstaniem. Od 1945 r. przebywała na uchodźstwie.

W kraju jej książki były częściowo wycofywane z bibliotek. Powróciła do kraju w 1957 r. Publikowała w wydawnictwie „Pax”, ale nie związała się z żadnym ugrupowaniem. Odmówiła przyjęcia nagrody państwowej w 1966 r. protestując przeciwko zatrzymaniu przez władze peregrynującego po kraju obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej podczas obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Instytut Yad Vashem odznaczył ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

One Comment

  1. dziadziajara@luz

    Dziękuje za krzyżowców

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*