10 luty 1763 został zawarty pokój paryski, kończący wojnę siedmioletnią

Tego dnia 1763 został zawarty pokój paryski, kończący wojnę siedmioletnią

Pokój paryski zawarty w lutym 1763 roku zakończył wojnę siedmioletnią. W Paryżu został podpisany jeden z dwóch traktatów. Podpisany przez Wielką Brytanię, Francję i Hiszpanię, kończył rywalizację tych krajów na terenach kolonialnych, gdzie walki trwały już od 1754 roku. Mimo tego, że Hiszpania dołączyła do wojny po stronie Francuskiej w 1762 roku nie udało się pokonać Brytyjczyków.

Wojna siedmioletnia miała swój początek w 1756 roku i została rozpoczęta przez króla pruskiego, Fryderyka II Wielkiego i toczyła się również na terenach Rzeszy. Mimo tego, że Brytyjczycy byli sojusznikami Prus niezbyt się angażowali militarnie na terenie starego kontynentu. Ich działania głownie były skierowane na terytoria zamorskie.

Zwieńczeniem tych zmagań był podpisany bez udziału Prus traktat, który wykluczał Wielką Brytanię w wojny.

Zajrzyj też tu: Konflikty międzynarodowe w XVIII wieku i ich wpływ na mapę polityczną Europy

Traktat ten rozpoczyna początek hegemonii Wielkiej Brytanii na morzach i oceanach, którzy włączali w swoje granice tereny Nowej Francji czyli Kanady oraz Luizjanę. Dodatkowo uzyskali oni wyspy  na Karaibach w tym Tobago i Dominikanę Hiszpania otrzymała część Luizjany i oddała Brytyjczykom Florydę. Francja odzyskała utraconą podczas wojny Gwadelupę i Martynikę. W Indiach Francja musiała oddać wszystkie miasta i twierdze zajęte po 1749, a na Morzu Śródziemnym zwróciła Brytyjczykom Minorkę.

Moment ten jest przełomowy w historii Anglii, gdyż od tej pory Wielka Brytania mogła śmiało się posługiwać nazwą Imperium Brytyjskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*