Krystyna Tustanowska „Tina”

12 grudnia 1994 roku zmarła Krystyna Tustanowska „Tina”

Tego dnia 1994 roku w Kaliszu zmarła Krystyna Tustanowska „Tina”

Krystyna Tustanowska „Tina”, łączniczka AK, pedagog, specjalista filologii angielskiej, członkini ŚZŻAK.

Krystyna Tustanowska urodziła się 10 stycznia 1909 roku w majątku Biała pod Rzeszowem. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Studiowała język angielski na Uniwersytecie Londyńskim. Do września 1939 r. pracowała w Polskim Radio jako ekspert językowy.

W momencie wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w tajne nauczanie w Warszawie. W 1940 r. złożyła przysięgę w komórce dywersji ZWZ-AK, przyjmując pseudonim „Tina”. Jako łączniczka brała udział m.in. w zamachu na Franza Kutscherę, odbiciu „Rudego” pod Arsenałem oraz akcji wysadzenia niemieckiego pociągu zmierzającego na front wschodni w Celestynowie. Po wojnie zamieszkała w Kaliszu, gdzie rozpoczęła pracę jako nauczyciel angielskiego w tamtejszych szkołach.

One Comment

  1. Krystyna Tustanowska nie brała udziału ani w zamachu na Kutscherę, ani w odbiciu „Rudego”. W żadnych dokumentach i publikacjach opisujących te dwie akcje podziemia nie pada jej nazwisko, ani pseudonim. To tzw. legenda miejska, powtarzana nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo przez kogo zmyślona.