13 września 1933 roku, powołano do istnienia korporację „Stan Żywiciela Rzeszy”

Jedną z najważniejszych części ideologi nazistowskiej była teoria „Krew i ziemia”. Wiązała się z tradycyjnym przywiązaniem do ziemi. Z tego względu ostoją rasy nordyckiej miało być chłopstwo, nie mieszkańcy miast. Głównym wyznawcą tej idei był Richard Walter Darre.

Po zdobyciu władzy w Niemczech naziści zaczęli robić swoje porządki na wsi. Założyli korporację skupiającą wszystkich rolników „Stan Żywiciela Niemiec” którego szefem, jak i ministrem rolnictwa był Darre. Rolnicy byli w całości kontrolowanie przez władzę: co miesiąc urzędnicy sprawdzali jakość wyrobów, tworzono regulację rynku (np. obowiązek że każda kura w roku miała znieść 65 jaj)- odpowiedzią rolników był czarny rynek. Ważną nowością było wprowadzenie zasady dziedziczności gospodarstw, następcą zostać mógł tylko jeden spadkobierca który legitymował się czystością rasy. Konsekwencją było przenoszenie się wielu młodych bez przyszłości do miast.
Struktura na wsi pomimo obietnic wyborczych nie zmieniła się-dalej główną siłą na wsi byli junkrzy.

Jednym z ważniejszych wypowiedzi ministrów organizacji było stwierdzenie że chłopom brakuję ziemi, że po sparcelowaniu wielu chłopów pozostanie bez gospodarstw. Sugestią były tereny na wschodzie, „Lebensraum”, co była dla Hitlera kolejną przyczyną do ataku na ZSRR.

Na zdjęciu emblemat organizacji Stan Żywiciela Rzeszy-źródło wikipedia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*