14 lutego 1942 roku zginął Mirosław Ferić

Tego dnia 1942 roku w wyniku wypadku nad lotniskiem dywizjonu 303 w Northolt, zginął Mirosław Ferić

Mirosław Ferić, porucznik pilot Wojska Polskiego, kapitan Królewskich Sił Powietrznych, as myśliwski. Odznaczony: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Polową Odznaką Pilota oraz Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym. Na liście Bajana został sklasyfikowany na 10 pozycji z 9 i 1/3 samolotów Luftwaffe zestrzelonymi na pewno, jednym zestrzelonym prawdopodobnie i jednym uszkodzonym.

Od 1939 roku do swojej śmierci Ferić prowadził dziennik, znany potem jako Pamiętnik pilota 111 eskadry myśliwskiej, który od przyjazdu do Wielkiej Brytanii był także kroniką dywizjonu 303 bogatą w liczne wycinki prasowe, wpisy pilotów i fotografie. Po śmierci Fericia opiekę nad kroniką przejął por. Zygmunt Bieńkowski. Obecnie pamiętnik-kronika 303 dywizjonu przechowywany jest w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie .

Zginął w trakcie lotu treningowego na samolocie Spitfire, któremu urwała się lotka podczas akrobacji. W chwili śmierci miał 27 lat, został pochowany 19 lutego 1942 roku na cmentarzu w Northwood. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*