14 października 1066 roku miała miejsce bitwa pod Hastings

Tego dnia 1066 roku miała miejsce bitwa pod Hastings

Bitwa pod Hastings to starcie w trakcie inwazji Normanów na Anglię w 1066 roku.

Po śmierci angielskiego króla Edwarda Wyznawcy, wbrew obietnicy złożonej normandzkiemu księciu Wilhelmowi Zdobywcy, tron objął jeden z angielskich możnych Harold Godwison. W wyniku złamania obietnicy, Wilhelm z Normandii wyruszył ze znacznymi siłami do Anglii. Siły normandzkie po przybyciu na wyspę nie posuwały się w głąb kraju, a czekały na przybycie wojsk Harolda by rozbić je w jednej bitwie. Do starcia doszło nieopodal miasteczka Hastings.

Siły angielskie, złożone głównie z huskarlów, stanowiących królewską gwardię i wzmocnione pospolitym ruszeniem, ustawiły się na szczycie wzgórza Caldbec.

Wojska Wilhelma natomiast złożone z najlepszych z normandzkich rycerzy, ciężkozbrojnej piechoty, łuczników i procarzy, zajęły pozycję w stóp wzgórza.

Bitwa rozpoczęła się przed południem. Normandzka piechota wspierana ciągłym ostrzałem kilkukrotnie przypuszczała bezskuteczne szturmy na pozycje Anglosasów. Po blisko sześciu godzinach szturmów wspieranych dodatkowo przez kawalerię, wojska normandzkie zaimprowizowały odwrót, który doprowadził do rozluźnienia angielskich szyków i ruszenia części królewskich oddziałów w pogoń za uciekającym przeciwnikiem.

Gdy oddziały angielskie odeszły na odpowiednią odległość od swoich pozycji, wojska Wilhelma zawróciły i przypuściły ostatni szturm na pozycje przeciwnika. Wyłamana z szyku piechota angielska została zniesiona w pierwszej szarży. Do samego końca bronił się niewielki oddział huskarlów dowodzony przez samego króla.

Opór złamał się, gdy jedna z wypuszczonych przez Normanów strzał trafiła Harolda w oko, pozbawiając go przy tym życia.

Po śmierci króla, huskarlowie rzucili się do ucieczki. W wyniku bitwy Anglia została praktycznie pozbawiona wszelkiej ochrony ze strony królewskiej armii. Minęły jednak jeszcze trzy lata, nim Anglia całkowicie poddała się władzy Wilhelma.

Sceny z bitwy zostały uwiecznione na gobelinie znanym jako „Tkanina z Bayeux„. Materiał o takninie obejrzysz TUTAJ: Animowana Tkanina z Bayeux

Comments are closed.